Kairouan - święte miasto Islamu

Po małych problemach, docieramy późnym popołudniem do najważniejszego miasta dla wyznawców Islamu na kontynencie Afrykańskim - Kairouan. Oficjalnie uważa się iż jest to czwarte święte miasto po Mekce, Medynie i Jerozolimie. 

Nazwa miasta pochodzi od arabskiego "kairuwân" a ta z perskiego "Karvan" co oznacza obóz (wojskowy lub cywilny) lub miejsce spoczynku (karawanseraj). Wskazuje to na początki miasta jako miejsca w którym zatrzymywały się od dawien dawna karawany.

Miasto powstało w 671 roku przez arabskiego wodza Ukba ibn Nafiego, towarzysza Proroka Mahometa. Według legendy, w piasku na terenie obozu, znaleziono złote naczynie pochodzące z Mekki. Gdy zostało podniesione, z ziemi trysnęło źródło, które miało być zasilane z tej samej podziemnej rzeki co źródło zasilające świętą studnie Zem-Zem w Mekkce.

Obecnie w Kairouan jest ponad 100 meczetów. Najsłynniejszy z nich to pochodzący z VII w. Wielki Meczet, zwany również Meczetem Sidi Okba. Pierwotna budowla została całkowicie zniszczona, a obecna świątynia to dzieło Aghlabidów (IX w.). Dach meczetu wspiera się na 414 filarach, pochodzących z rzymskich miast na terenie Afryki, a także Kartaginy i Susy. Dawniej liczenie kolumn było zabronione, gdyż miało to grozić oślepnięciem.
Na dziedziniec meczetu można wchodzić, ale sala modlitewna dostępna jest tylko dla wyznawców islamu.
Niestety było już zbyt późno i można go było podziwiać tylko z zewnątrz.


Meczet Sidi Okba

Fragment oryginalnych murów obronnych medyny (starego miasta) Kairouan Kręcono tutaj sceny z filmu "Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki".


Miejscowy cmentarz

W mieście znajduje się również Muzeum du Tapis (Muzeum Dywanów), gdzie można poznać ich historię oraz procesy technologiczne ich produkcji. Wydawane są tu także państwowe certyfikaty, określające jakość i zalecaną cenę.
Dzięki wielu tkalniom dywanów i zakładom wyrobów tytoniowych Kairuan jest ważnym miastem gospodarczym Tunezji. To tutaj przyjeżdżają bogaci szejkowie aby zakupić hurtem dywany do swoich domów.

Tradycyjny tunezyjski dywan - "klim" lub "qtifa" - to dywan tkany ręcznie, zdobiony wzorami geometrycznymi lub symbolicznymi. Zbliżoną do nich formą jest "mergum" - dywan zdobiony dodatkowymi haftami. Szczególnie charakterystyczne dla Kairouanu są wyplatane dywany tzw. "zerbiya", gdzie każda rodzina ma wypracowane własne unikalne wzory. Największą wartość mają jednak dywany jedwabne, tkane z importowanego surowego jedwabiu. Na jednym metrze kwadratowym takiego dywanu znajduje się minimum 250.000 węzłów. Wszystkie dywany wykonywane są ręcznie a włókna naturalnie barwione.

Niestety wieczór zbliża się nieubłaganie i spacer po tym niezwykłym mieście także. Pozostaje już udać się do hotelu i odpocząć po całym dniu drogi... Trudno jednak zasnąć, kiedy przed oczami pojawia się cały kalejdoskop obrazów z całego dnia a w głowie daje się słyszeć piaski pustyni...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...