Wyspa Bogów

Istnieją takie miejsca na Ziemi, które są owiane tajemnicą. Pomimo rozwoju cywilizacyjnego, rozwiniętej techniki nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele pytań. Dotyczy to szczególnie początków życia człowieka na tej planecie i historii starożytnych cywilizacji.

Takim wyjątkowym miejscem jest Kreta. Tak na prawdę nie wiele wiemy o historii tej wyspy. Pozostało kilka wzmianek w pismach greckich uczonych, odkopane ruiny oraz szczątki tego co przetrwało do naszych czasów, a co było wytworem rak ludzkich. Wiele takich znalezisk powoduje zdziwienie i konsternacje wśród specjalistów rożnych dziedzin. Często są to dowody na wykorzystanie techniki, którą dawno zapomnieliśmy. Zastosowane datowanie jest też bardzo wątpliwe i niejednokrotnie kłoci się z oficjalnie przyjętymi ramami czasowymi rozwoju ludzkiej cywilizacji.

W oddali widoczny Rethymnon

Na wyspę można się dostać na dwa sposoby. Można dopłynąć promem z Aten lub dolecieć samolotem do Chanii lub Heraklionu. Klimat na Krecie jest typowy śródziemnomorski choć bywają tutaj zimne porywiste wiatry. Ciepło i przyjemnie robi się z początkiem maja i wtedy też zaczyna się sezon turystyczny. Wiele mniejszych miejscowości zaczyna wtedy "ożywać. Otwierają się wtedy "uśpione" sklepy i hotele. Baza hotelowa ogólnie jest bardzo urozmaicona i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Trochę problematyczna jest publiczna komunikacja, która działa na bliżej nie określonych zasadach. Dużo prościej jest wynająć skuter lub samochód i samemu zwiedzić wyspę. Można też poruszać się taksówkami, trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym ustalaniu ceny za kurs. Grecy a raczej Kreteńczycy są przyjaźni i mili choć w wielu sytuacjach działają bardzooo po woli. Ale takie tu panują zwyczaje. 
Po przylocie do Chanii, udajemy się do pobliskiego miasteczka Rethymnon. Tam wynajmujemy miejsce w hotelu i idziemy zwiedzić okolice. Oczywiście trzeba się przywitać z morzem i panującym w tej okolicy Posejdonem.
Kreta (od słowa krateia - silna) jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską.Plaże w okolicach Rethymnonu są kamieniste i nie zachęcają do plażowania. Ale na Krecie plaże są bardzo różnorodne i najpiękniejsze są w Elafonissi, Xerokambos, Vai, Falassarna, Balos i Triopetra. Każda jest inna i niezwykła.

Wyspę cechuje niewiarygodne zróżnicowanie krajobrazów

Kreta wydaje się zakotwiczona w wodach Morza Śródziemnego przez masywy górskie, których szczyty sięgają 2000 metrów. Woda wyrzeźbiła w nich głębokie wąwozy i skomplikowane systemy jaskiń ciągnące się ku wnętrzu wyspy. Dla starożytnych były to miejsca, gdzie na świat przyszli bogowie z mitologii greckiej. W miarę upływu wieków jaskinie te stały się bezpiecznym schronieniem dla piratów, włóczęgów i partyzantów. Góry nigdy nie zostały zdobyte, nawet podczas wojen w XX wieku, ponieważ ich zbocza są zbyt strome, a odległe doliny trudno dostępne.

"Jest pośrodku ciemnego jak wino morza ziemia niejaka (...) Kreta, piękna i żyzna, wokół wodą oblana. Ludzi tam ćma i dziewięćdziesiąt miast. (...) Największe wśród nich jest miasto Knossos, a królował w nim co dziewięć lat obierany król Minos, wielkiego Zeusa powiernik."


"Odyseja" Homer


2 komentarze:

  1. 24 yr old Information Systems Manager Esta Simnett, hailing from Saint-Jovite enjoys watching movies like "Rise & Fall of ECW, The" and Candle making. Took a trip to Teide National Park and drives a Grand Prix. dlaczego nie sprawdzic tutaj

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...