Wzgórze węży i kawa

Jadąc w kierunku Veracruz, zbaczamy odrobinę z trasy aby zatrzymać się w Coatepc. Jest to jedyna taka okazja aby zobaczyć z bliska jedną z plantacji najlepszej kawy na świecie. Miejscowość ta została odznaczona w 2006 roku prestiżową odznaką "Pueblo Mágico".


"Pueblo Mágico" to specjalne odznaczenie mające za zadanie promować wyjątkowe miejsca w Meksyku, które oferują odwiedzającym "magiczne" doświadczenie z powodu ich naturalnego piękna, bogactwa kulturowego i znaczenia historycznego. Program został uruchomiony w 2001 roku i do 2012 mianowano jedynie 83 miejscowości. Przyznawanie tej odznaki jest bardzo prestiżowe. Co roku wszystkie certyfikowane miejscowości są kontrolowane i w razie uchybień lub zaniedbań dopuszcza się cofnięcie odznaczenia. 


Miasteczko Coatepec jest położone na wysokości 1200 m npm. i nazywane jest często stolicą kawy w Meksyku. Uprawiana tu kawa słynie ze swej jakości. Odznacza się wysokimi walorami smakowymi i jest uważana za jedną z najlepszych produkowanych w Ameryce Środkowej.

Nazwa miejscowości jak w większości przypadków pochodzi z języka azteckiego nahuatl i oznacza "Wzgórze węży" (coatl - wąż i tepetl - wzgórze).Znajdujemy plantację, która prowadzi małe muzeum kawy i jednocześnie umożliwia dostęp do rosnących drzew kawowca.  


Kwiat bananowca

Kawowiec rośnie w cieniu większych drzew

Skoro już jesteśmy na plantacji kawy warto jest jest wiedzieć coś więcej na jej temat.

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano, tylko zbierano ze stanowisk naturalnych. Przypuszczalnie w XIII lub XIV w. przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu, który do dziś dostarcza najdroższą kawę. Prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. Około XVI wieku pojawiła się z pewnymi trudnościami w Europie. Miała wtedy wielu przeciwników z racji swego pochodzenia, była nawet uważana za dzieło Szatana.


Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwa etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa. Może ona pochodzić także od słowa kohwet oznaczającego siłę.


Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco oraz przyspiesza przemianę materii. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników.Powszechne w lasach tropikalnych epifity
W lasach tropikalnych możemy zaobserwować jak niezwykły jest świat roślin. Tutaj naocznie widać jak wszystko co żyje, żyje w symbiozie i w niewidocznej równowadze między życiem a śmiercią. Przykładem niezwykłej grupy roślin, które przystosowały się do trudnych warunków są epifity. To rodzaj porośli rosnącej na innej roślinie, w tym przypadku na drzewie.

Sansewieria rośnie wszędzie niczym chwast


Uprawa kawy wymaga odpowiednich warunków klimatycznych. Optymalny klimat do uprawy kawy zależy od gatunku jaki jest uprawiany. Arabikę uprawia się w klimacie subtropikalnym, gdzie panują wysokie temperatury. Wysokości na jakich uprawia się arabikę mieszczą się w przedziale 600–1200 m n.p.m. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.

Najwięksi światowi producenci kawy to Brazylia, Wietnam, Kolumbia i Indonezja. Meksyk znajduje się dopiero na 8 miejscu. Główną giełdą, na której odbywa się sprzedaż i kupno kawy, jest Nowojorska Giełda Kawy i Cukru.


Niedojrzałe jeszcze owoce kawowca
Dojrzałe owoce kawowca mają kolor ciemnoczerwony, ich miąższ jest słodki i zawiera zwykle dwa ziarenka okryte twardą łuską - tzw. pergaminem, pod którym jest jeszcze wewnętrzna osłonka zwana srebrną skórką. Dojrzewają ok. 9 miesięcy. Drzewko kawowca ma ciemnozielone błyszczące liście rosnące parzyście. Zaczyna owocować po 4-6 latach od zasadzenia. Zwykle jest przycinane do wysokości 2m dla ułatwienia zbiorów. 
Na jednym drzewku mogą występować równocześnie  dojrzałe i niedojrzałe owoce przez cały rok. Jego delikatne białe kwiaty mają zapach podobny do pomarańczy. Drzewa kawowca nie mogą stać w pełnym słońcu, dlatego koło nich sadzi się drzewa lub palmy aby dawały cień. 


Maszyna z epoki stoi już teraz tylko jako muzealny eksponat

Rośliny tutaj rosną jak szalone


Pomieszczenia muzeum są jednocześnie palarnią i sklepemNa kawie tak na prawdę zarabia się w kawiarniach. Jak się dowiadujemy, właściciele tej plantacji mają jedną kawiarnię w Mexico City. Na każde sprzedane 10 kg kawy, pierwszy kilogram to zwrot kosztów produkcji, kolejne dziewięć to czysty zysk.
Ciekawostką jest fakt że w samym Meksyku nie ma tradycji picia kawy. Dopiero od niedawna ten zwyczaj jest przejmowany przez Meksykanów.

Wilgotny klimat sprzyja też przeróżnym bezkręgowcom
  


Transport trzciny cukrowejW Meksyku życie płynie spokojnie i bez zbędnego pośpiechu
Po małej degustacji, odpowiednio pobudzeni i wzmocnieni ruszamy dalej w stronę jednego z najważniejszych miast w Meksyku - Veracruz.  

Miejscowa szkoła. Rodzice odwiedzają swoje najmłodsze pociechy na przerwach

3 komentarze:

 1. Kawę po prostu uwielbiam, nie wyobrażam sobie dnia bez niej. Szkoda że u nas w Polsce klimat nie służy fajnie by było mieć plantację kawy...
  Ciekawy opis i super zdjęcia. Pozdrawiam dg

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia, no i te kolory! Moje leśnicze serduszko się zachwyca ;)
  Ech, wyciągnąć się z taka kawą na hamaku, pośród tego kwiecia...
  Pozdrawiam i błogosławię, Siostra Katarzyna

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...