Ficus benghalensisBędąc w Auroville trafiłem na miejsce szczególne, gdzie zatrzymałem się na dłuższą chwile. Miejsce jest wyjątkowe, gdyż właśnie tutaj rośnie drzewo kroczące - banian czyli figowiec bengalski. 


Drzewo kroczące (banian) to "akszajawata" i jest szczególnym obiektem kultu w hinduizmie.

Figowiec bengalski - Ficus benghalensis (banian) rosnąc osiąga ogromne rozmiary. Rozrastająca się korona jest tak ogromna że tworzy swego rodzaju kolumny, które podtrzymując ją tworzy twór przypominający żywą katedrę. Drzewo w ten sposób przemieszcza się kolonizując w ten sposób coraz większy obszar. Pozostaje nadal nie wyjaśnioną zagadką w jaki sposób się to dzieje, że drzewo wie kiedy i jak wykonać kolejną podporę i gdzie znajduje centralny ośrodek odpowiadający za swoistą koordynację całego organizmu.

To niezwykłe drzewo zaczyna swoje życie jako epifit (podobnie jak storczyki), rosnąc na korze innego drzewa i traktując je jako podłoże. Z czasem wypuszcza długie pędy, które zwisają aż do ziemi, w której następnie się korzenią. Figowiec oplata drzewo, na którym rósł i je dusi. Z czasem wypuszcza coraz więcej pędów i rozprzestrzenia się na dużym obszarze.
Korona figowca bengalskiego może może zajmować powierzchnię ponad 2 hektarów z wykonanymi przez siebie podporami sprawia złożonego z wielu drzew lasu. Najbardziej znanym osobnikiem jest "Wielki Banian" rosnący w Kalkucie. Zajmuje on powierzchnię 300m² i posiada 2880 pni, które mają aż 25m wysokości.

* * *

Drzewo kroczące otacza się w Indiach bardzo dużym szacunkiem. Teksty tantry hinduistycznej, wymieniają to drzewo jako jedno z pięciu, które tradycyjnie wymagane są w "munda sadhana" (miejscu wykonywania "sadhany" tj. zbiór indywidualnych praktyk duchowych takich jak medytacja z wizualizacją, recytację mant czy stosowanie mudr).

Co ciekawe figowca bengalskiego można uprawiać w domu. Nie osiągnie takich dużych rozmiarów jak w swoim naturalnym środowisku, jednak przy zapewnieniu słońca i wilgoci (częste zraszanie) rozrasta się szybko mając ciemnozielone i grube liście.

* * *

Drzewo pozostające nadal tajemnicą skłania do przemyśleń jak bardzo niezwykły jest świat, który istnieje tuż obok ludzi mieszkając z nimi na jednej planecie. Być może rozwiązanie tej zagadki w niedalekiej przyszłości spowoduje zmianę poostrzegania i zrozumienie innych form życia, które od dawna próbują nawiązać z nami kontakt...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...