Park Narodowy PeriyarWzgórza Kardamonowe to rozległy teren na granicy stanu Kerala i Tamil Nadu, na którym zlokalizowanych jest co najmniej kilka parków narodowych i rezerwatów. Jeden z nich to Park Narodowy Periyar, na którego terenie znajduje się między innymi rezerwat tygrysów. Zatrzymujemy się tutaj na dłużej aby poczuć moc tego wyjątkowego miejsca...


Chroniony obszar określany także jako "Sanktuarium"obejmuje powierzchnię 925 km2, z czego 305 km2 został uznany w 1982r. za Park Narodowy. Od północy oraz wschodu osłonięty jest przez górskie grzbiety o wysokości ponad 1700 m npm. Najwyższym szczytem jest Kottamalai wysoki na 2 019 m npm. W centrum Parku znajduje się sztuczne jezioro Periyar, powstałe ze spiętrzenia rzeki Periyar oraz Pamba i wybudowaniu zapory grawitacyjnej Mullaperiyar Dam. 
Wiecznie zielone lasy deszczowe skrywają ogromną liczbę żyjących tu gatunków fauny i flory. Żyje tutaj ponad 35 gatunków ssaków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Spotkać tu można wolno żyjące stada dzikich słoni indyjskich, jeleni oraz żubrów a także ponad 45 gatunków gadów; węży jaszczurek i żółwi. Z tych bardziej znanych to można się tu natknąć np. kobrę królewską czy węża koralowego.
Szczególnie ważny jest założony tutaj w 1978r. rezerwat "Periyar Tiger Reserve", w którym żyją 24 tygrysy bengalskie. W Indiach obecnie jest 48 takich rezerwatów.

Po Sanktuarium można się poruszać po specjalnie wytyczonych szlakach na piechotę, samochodami terenowymi lub łodzią.
Pobliski rejon Thekkady, otoczony dżunglą słynie z uprawianego tutaj kardamonu. Poza tym funkcjonują tutaj naturalne plantacje pieprzu, goździków, kauczuku, cynamonu, gałki muszkatołowej, imbiru, ananasów, wanilii i kawy. 

Temperatury, w zależności od wysokości wahają się pomiędzy 15°C w grudniu i styczniu a 31°C w kwietniu i maju. Roczna suma opadów wynosi od 2000 do 3000 mm, z czego 2/3 występują w okresie od czerwca do września w czasie monsunu południowo-zachodniego. Pozostałe opady od października do grudnia w czasie monsunu północnego. Lata pomimo opadów są bardzo gorące.

Na terenie Parku Narodowego Periar istnieją setki kwitnących roślin, w tym około 171 gatunków traw i 140 gatunków orchidei. Występuje tutaj np. tzw. "słoniowa trawa" odporna na ogień. Rośnie tutaj wiele cennych i rzadkich gatunków drzew. 


  A tak właśnie rośnie sobie pieprz...
Po całodziennej wędrówce po lasach deszczowych, na koniec dnia zatrzymujemy się w Kumily, miejscowości na obrzeżach parku w rejonie Thekkady. Nie jest to jednak koniec wrażeń w dniu dzisiejszym.. ale o tym już wkrótce...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...