Fethiye - starożytna Kraina Światła


W niedalekiej odległości od Ölüdeniz znajduje się największe miasto w tym regionie - Fethiye. Obecne, nowoczesne miasto położone jest na terenie starożytnego Telmessos co można tłumaczyć jako Kraina Światła.
Fethiye leży w pobliżu gór Taurus, nad samym Morzem Śródziemnym. Znajduje się tylko 12 kilometrów od Ölüdeniz. Obecna nazwa miasta pochodzi od pilota Fethiego Beya − tureckiego pioniera lotnictwa i narodowego bohatera. W północnej części miasta znajdują się wykute w stromej ścianie grobowce skalne, których powstanie datuje się na VI-IV w.p.n.e. Fethiye liczy obecnie około 60 tysięcy mieszkańców i jest jednym z dobrze znanych ośrodków turystycznych, szczególnie popularnym w okresie letnim.

Do Fethiye dostać się można miejscowym transportem czyli tzw. dolmuszem. I tu drobna uwaga: dolmusze nie mają stałej trasy, zatem tą samą drogę można pokonać w pół godziny... albo w półtorej... 
Planowaliśmy zobaczyć miejscowy słynny bazar na którym można kupić wszystko. Przyjechaliśmy jednak zbyt późno i większość straganów była już pozamykana. Już będąc na miejscu dowiedzieliśmy się że najlepiej jest przyjechać tu wczesnym przedpołudniem... Może uda się następnym razem... Po małym spacerze po uliczkach Fethiye odwiedziliśmy tutejszy targ, gdzie po zaopatrzeniu się w pyszne i świeże owoce, wróciliśmy do Ölüdeniz.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...