Świątynia Brihadisvara w ThanjavurIndyjska ziemia jest w każdym miejscu naznaczona obecnością bogów lub istot nadprzyrodzonych. Nic dziwnego że według miejscowej legendy, nazwa miasta - Tanjavur pochodzi wprost od Asury zwanego Tanjan, który zginął w tym miejscu zabity boga Neelamegha Perumal jednego z wcieleń Wisznu. Najważniejszym miejscem w mieście jest piękna świątynia Brihadisvara - jedna z największych w Indiach, która obecnie przyciąga tutaj wiernych oraz turystów z całego świata.
Świątynia otoczona jest wysokim murem obronnym. Aby do niej dotrzeć trzeba pokonać trzy bramy. Pierwsza brama - Maratha umożliwia wejście na teren całego kompleksu świątynnego. Pozostały jeszcze dwie - pięknie zdobione gopury: Kralantakan Tiruvasal i Rajarajan Tiruvasal.Świątynia Brihadisvara

Świątynia Brihadisvara została wybudowana w latach 1003 - 1010 r ne. za sprawą ówczesnego władcy Ćolów - Raja Raja Chola I. Świątynia została tak zaprojektowana aby przedstawiać kosmiczną strukturę Mahameru i została poświęcona Panu Śiwie. W jej wnętrzu znajduje się ogromny lingam o wielkości 366 cm o nazwie Rajarajesvaramudayar.
Świątynia ma wymiary 240 m x 120 m i zbudowana jest w całości z granitowych bloków o łącznej wadze 60'000 ton, które zostały specjalne sprowadzone z kamieniołomu oddalonego o 50 km od Thanjavur. Widoczna z każdego miejsca w mieście wieża - Vimana (na północy Indii ma nazwę Sikhara) ma wysokość dokładnie 69,96 cm i jest najwyższą na Vimaną świecie. Jej charakterystyczne zwieńczenie to kumbam o wadze ponad 81 ton.

Cały kompleks świątynny składa się także z kilku mniejszych kaplic poświęconych takim bogom jak Chandikesvara, Amman, Subrahmanya, Ganeśia oraz królewskiemu kapłanowi Kuruvur Devar.
  
Kaplica Ammana
Wnętrze kaplicy Ammana - przedsionek
Malowidła na suficie w przedsionku kaplicy Ammana
Sceny walk Pana Śiwy z Asurami

Od lewej - kaplica Chandikesvara i Subrahmanya

Wejście do Świątyni Brihadisvara, w jej wnętrzu obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć

W wnętrzu Świątyni Brihadisvara obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć czy filmowania. Można jednak znaleźć filmy, tak jak ten poniżej, z najświętszego miejsca, gdzie znajduje się lingam Śiwy - Rajarajesvaramudayar.

  


Istnieje przekonanie, że cień Vimany nigdy nie spadnie na ziemię.
Mityczne smoki zieją ogniem u podstaw Vimany
Czy to jedynie wymysł wyobraźni artysty rzeźbiarza?
Na pierwszym planie widoczna kaplica poświęcona królewskiemu kapłanowi Kuruvur Devar
Jeden z lingamów Śiwy a w tle oryginalne freski z czasów dynastii Ćolów, czyli z ok. 1000 roku.
Kim jest tajemnicza postać w dziwnym nakryciu głowy stanowi zagadkę do dzisiaj.
Na obejście całego kompleksu Świątyni Brihadisvara nie trzeba specjalnie rezerwować dużo czasu. Spokojnym krokiem można zwiedzić prawie każdy zakamarek, oczywiście udostępniony. A jest tutaj co oglądać i podziwiać. Cały klimat miejsca sprawia że zapomina się o zegarku... i zanim się obejrzałem trzeba było już ruszać w dalszą drogę... Brihadisvara pozostanie jednak w sercu na zawsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...