Droga przez Tamil NaduTamil Nadu to stan położony w południowej części Indii złożony z 32 dystryktów. Stolicą a zarazem największym miastem jest Ćennaj (Chennai) - dawny brytyjski Madras. Jest zamieszkały głównie przez Tamilów. Tamilowie to bardzo ciekawy naród, zamieszkujący poza tym stanem jeszcze północno-wschodnią część Sri Lanki. Spotkać ich także można w Indonezji, Malezji i Singapurze. Coraz większa emigracja sprawiła że można ich spotkać na całym świecie. Przyjmuje się że językiem tamilskim posługuje się ok. 74 miliony ludzi. Tamilowie używają własnego pisma (pisma tamilskiego), posiadają bogatą literaturę, zarówno świecką jak i religijną. Wyznają głównie hinduizm, ale także w mniejszości – chrześcijaństwo i islam. Organizacja społeczna oparta jest na systemie kast.

Tamilowie utrzymują się głównie z rolnictwa. Uprawiany tutaj ryż jest podstawowym składnikiem pożywienia. Dużo ludzi zajmuje się rybołówstwem. Cały czas żywe są tradycyjne rzemieślnicze zajęcia, które są bardzo cenione w całych Indiach przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wyrabiane są bogato zdobione malunkami tkaniny "kalamkari", rzeźby oraz wyroby z miedzi i brązu. W obecnie skomercjalizowanym świecie, wiele z takich rękodzieł to unikaty same w sobie o niepoliczalnej wartości.

Przejazd drogami Tamil Nadu skłania do refleksji...
W tle plakaty wyborcze jednego z kandydatów na stanowisko w urzędzie

Paradoksalnie od zamieszczonych zdjęć Tamil Nadu to stan, który bardzo intensywnie się rozwija. Zamierzony plan realizowany jest jednak w innym przedziale czasowym, trudno zrozumiałym dla "zachodniego człowieka" i jego sposobu myślenia. Tutaj czas liczony jest inaczej i nikt się z niczym nie spieszy. Rozwój regionu, tak jak i zresztą całego kraju założony jest nie na lata ani nawet na dziesięciolecia. Liczy się przyszłość. Taka filozofia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...