Tortugranja - ratunek dla planetyZatrzymując się na Isla Mujeres warto odwiedzić Farme Żółwi - Tortugranja. To niezwykłe miejsce stworzono tutaj celowo, aby ratować ginące gatunki żółwi morskich. 

Tortugranja jest projektem rządu Meksyku. W niewielkim budynku prowadzi się badania i otacza opieką dopiero co wyklute maluchy. Jaja żółwi zbierane z jednej z miejscowych plaż. Umieszczane są w specjalnych zbiornikach, gdzie dorastają. Z czasem, gdy osiągną większe rozmiary przenoszone są do większych akwariów. Następnie do specjalnej zagrody w morzu, a na końcu wypuszczane są na wolność.

Żółwie są co prawda roślinożerne ale trzeba uważać na ich szczęki, które działają jak gilotyna.

Ciekawskie langusty

Langusty to dość duże skorupiaki morskie. Osiągają do 9 kg masy ciała i długość do 45 cm. Zwierzęta te odbywają sezonowe wędrówki na zimę przemieszczając się w głębsze miejsca. Dotychczas poznano około 120 gatunków langust, zamieszkujących morza tropikalne i subtropikalne. Żyją one tylko w wodach czystych więc ich obecność świadczy o niskim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Większość z nich zasiedla płytkie dna mórz w sąsiedztwie rafy koralowej.

Nie mogło zabraknąć iguany, która w okolicy ma swój domek o czym informuje specjalna tabliczkaWizyta w takim miejscu skłania do przemyśleń. Pocieszające jest i napawające nadzieją że są jeszcze ludzie, dla których ważne jest życie każdej żyjącej istoty na ziemi. Ratując żółwie morskie, ratuje się tą delikatną równowagę w całym ekosystemie, tak ważnym dla całej planety. Jest to krok w dobrą stronę w bardzo długiej drodze zmian, które powinny nastąpić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...