Miasto Herkulesa

Będąc w Knossos nie sposób nie odwiedzić oddalonego tylko o 6 km Heraklionu. Jest to główne i zarazem największe miasto na greckiej Krecie. Obecna nazwa - Iraklion co oznacza "miasto Herkulesa" - powstała dość niedawno, bo w 1913 roku po wyzwoleniu z pod panowania Tureckiego. Wcześniejsze nazwy to Chandak (z arabskiego "fosa"), a następnie Candia (włoska wersja arabskiej nazwy) i Megalo Kastro (gr. "Wielki Zamek").

Obecnie zamieszkuje je około 140 tysięcy mieszkańców. Doskonałe położenie na północnym wybrzeżu wyspy, oraz duża ilość zabytków powoduje że jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Port w HeraklioniePierwsze ślady osadnictwa neolitycznego w okolicach miasta datuje się na ok. 7 tysiąclecie p.n.e. Z uwagi że miasto leży w pobliżu ruin pałacu w Knossos, możliwe jest, że już około roku 2000 p.n.e. istniał tu port, choć jak dotychczas nie odnaleziono po nim śladów.Upadek Knossos miał miejsce około roku 1400 p.n.e. Następnie Kreta przeszła pod kontrolę kontynentalnej kultury mykeńskiej, trwającą do jej upadku około 1100 p.n.e.

Obecne miasto zostało założone w 824 roku przez Saracenów, którzy wykopali wokół niego olbrzymi rów obronny. Stąd własnie arabska nazwa Chandak. Kolejne wydarzenia historyczne były bardzo bużliwe i trudno wszystkie wymienić. W ciągu wieków miasto zdobywali kolejno Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Wenecjanie i Turcy.

Fontanna Morosiniego
 W sercu Heraklionu znajduje się plac Platia Wenizelu, którego ozdobą jest wenecka Fontanna Morosiniego, wzniesiona została w 1628 r. na zamówienie gubernatora Kandii. Fontanna ta ozdobiona jest płaskorzeźbami, które przedstawiają morskie bóstwa (nereidy), trytony dosiadające delfiny oraz inne potwory morskie, a basen fontanny opiera się na posągach lwów.

Platia Wenizelu
Jeden z licznych sklepów z pamiątkami

Zabudowania z czasów panowania Wenecji (1626-28)

 Meczet Ottoman Vezir (1856), zbudowany na miejscu kościoła św Tytusa, aktualnie bazylika św Tytusa.
W roku 1941 miasto zostało w dużej części zniszczone przez bombardowania niemieckie w czasie inwazji na Kretę. Po wojnie zniszczenia odbudowano. W 1971 przeniesiono z Chani do Heraklionu centrum administracyjne Krety.


Port i widoczne pozostałości murów obronnych
Heraklion otacza olbrzymi mur obronny, gruby miejscami na 40 m, z 7 bastionami. Najsłynniejszy z nich to bastion Martinengo, w którym znajduje grób Nikosa Kazantzakisa, poety i pisarza. Na krzyżu zwieńczającym grób jest tablica z napisem „Nie oczekuję niczego. Nie obawiam się niczego. Jestem wolny!”.

Port z widoczną fortecą wenecką Rocca al Mare
Rocca al Mare ( także Koules) to średniowieczna forteca wenecka, mieszcząca się w porcie. Wybudowano ją aby ochronić się najpierw przed rebeliami miejscowej ludności, a następnie przed rajdami tureckimi, Wenecjanie w ten sposób znacznie poprawili obronność miasta, dodając do fosy ogromne fortyfikacje, których większość wciąż istnieje – m.in. forteca Koulo w porcie.


Rocca al Mare

Rocca al MareSpacer po mieście można zakończyć nad brzegiem morza, wsłuchując się w szum fal i wpatrując się w majestatycznie wyglądającą w oddali Kretę.

Heraklion słynie z Muzeum Archeologicznego posiadającego największe zbiory skarbów kultury minojskiej, które wprost nie można przegapić będąc w tym mieście. 
Ale o tym już w następnym poście...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...