Sanktuarium w Shuvalan

Wyjeżdżając z Mardakan trafiamy do Shuvalan (w tł. "miejsce węży"). Te miejscowości w ostatnich latach tak się rozrastają że praktycznie przekroczenie granicy między nimi jest niezauważalne. Ludzie odwiedzają Shuvalan ze względu na pobliskie plaże ale przede wszystkim z uwagi na znajdujące się tutaj miejsce spoczynku Aga Seyid Ali Mirmovsumzadeh zwanego potocznie Ataga. Przez wielu uważane jest za swoiste sanktuarium.
 

Do Sanktuarium można łatwo dotrzeć jadąc główną ulicą w mieście. Nieopodal znajdującego się tutaj cmentarza przygotowano specjalnie zadaszony parking i przystanek autobusowy. Można zatem dotrzeć tutaj komunikacją miejską (autobusy nr. 100, 112, 136, 146).

Meczet Mir Mövsüm Ağa Ziyarətgahı jest tak wybudowany że stanowi całość wraz z grobowcem, w którym jest pochowany Ataga wraz z rodziną. Wybudowany został wyłącznie z datków wiernych w podziękowaniu i szczerej wdzięczności za spełnienie próśb i licznych uzdrowień. Stylem przypomina meczety w Iranie i jest jednym z piękniejszych świątyń muzułmańskich. Jego budowa była prowadzona pod szczególnym nadzorem specjalistów z Isfahanu. Wszystkie prace zostały wykonane ręcznie. Z zewnątrz wykładany niebieską glazurą (majoliką) w tradycyjne roślinne wzory, a wewnątrz różnokolorowymi kawałkami luster, złotymi blaszkami oraz kafelkami tworząc fantastyczne ornamentami. Meczet posiada dwie kopuły i smukły minaret.


Kim był Aga Seyid Ali Mirmovsumzadeh?

Nazywano go "Człowiekiem bez kości" a to z uwagi na fakt że urodził się (1883 r.) z pewnym specyficznym defektem. W niewyjaśniony sposób jego kości zaczęły się odwapniać aż do całkowitego zaniku szkieletu. Ta choroba i deformacja ciała stała się jednak jego błogosławieństwem. Leczył i uzdrawiał ludzi nawet w najbardziej skrajnych i beznadziejnych przypadkach. Mieszkał przy jednej z ulic Iczeri-Szeher zatem odwiedzali go ludzie z Baku i okolic, ale także z dalszych stron świata. Nie podobało się to panującej wtedy władzy. Władze sowieckie wielokrotnie próbowały się go pozbyć. Za każdym razem w niewyjaśniony sposób do tego nie dochodziło. Szanowany i poważany za życia cieszył się ogromnym autorytetem. Zmarł w 1950 r. i został pochowany na cmentarzu w Shuvalan. Jednak jego śmierć nie zatrzymała cudownych uzdrowień. Obecnie Sankturaium jest bardzo licznie odwiedzane własnie ze względu na spełnione prośby wypowiedziane tuż przy jego grobowcu. 

Tu należy zaznaczyć że w Islamie nie ma świętych. Osoby obdarzone czcią przez społeczeństwo jako przywódcy duchowi nazywani są marabutami. Niejednokrotnie są to uzdrowiciele, posiadający swego rodzaju zdolności nadprzyrodzone wymykające się światu nauki. Marabutem w religii muzułmańskiej nazywany jest także grobowiec takiej osoby, stanowiący cel pielgrzymek wiernych.

W trakcie podróży miałem możliwość odwiedzić kilka takich marabutów, w tym w Maroku i Turcji. Te miejsca odznaczają się niezwykłą aurą i energią, którą odczuwa się całym sobą, bez względu na przekonania czy wierzenia. Jest to na pewno coś, co trudno wyjaśnić.

Wejście do dolnego meczetu - dla kobiet

Wejście do górnego meczetu - dla mężczyzn
Grobowiec otoczony jest srebrną kratą. Według informacji należy podczas modlitwy czy próśb otoczyć go trzy razy w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara nie tracą ani na chwilę kontaktu z kratą.


Sklepienie kopuły tuż nad kryptą


Krypta nagrobna Atagi
Na tym samym poziomie jest meczet


W tej budowli zawarta jest cała filozofia Islamu. Religii pokoju i piękna. Kanon tej wiary zabrania jakichkolwiek obrazów czy innych form przedstawiających Boga, stąd tak jak we wszystkich meczetach tak i tu można zobaczyć piękne wzory i ornamenty oraz cytaty z Koranu. Oglądając to z bliska jest się pod ogromnym wrażeniem włożonej tutaj pracy i serca. Drobne i misterne wzory zachwycają...

Okładzina wewnętrznych ścian meczetu
Ręcznie wykonane płyteczki glazury z fantastycznymi wzorami ozdabiają każdą wewnętrzną ścianę meczetu
Zewnętrzna mozaika ozdabiająca zewnętrzne ściany świątyni

Jest także miejsce do odpoczynku, zadumy a także napicia się wody z tutejszego źródła

Miejscowy cmentarz

Na cmentarzu pochowani są ludzie bez względu na wiarę. Azerowie podkreślają swoją szczególną tolerancję, która charakteryzuje się otwartością wobec innych religii. Na terenie Azerbejdżanu bez waśni egzystują obok siebie muzułmanie, chrześcijanie, żydzi i przedstawiciele innych wyznań. Nawet zoroastrianie, ze świątynią Ateshgah, którą postanowiłem koniecznie zobaczyć. Ale o tym napiszę już następnym razem...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...