Villa Coyoacán

Fuente de Los Coyotes - symbol Coyoacán

Villa Coyoacán to samo centrum dzielnicy Coyoacán - całkiem innej niż pozostałe w Ciudad de México. Jeśli ktoś ucieka przed zgiełkiem ogromnej stolicy Meksyku, to właśnie tutaj znajdzie małą oazę spokoju...


* * *

Może trudno sobie to wyobrazić ale ta spokojna dzielnica znajduje się w geograficznym centrum Mexico DF. Coyoacán ma powierzchnię ok. 54 km2, co odpowiada jedynie 3,6% całego terytorium stolicy. Mieszka tutaj obecnie ponad 600 tysięcy ludzi. Dzielnica słynie ze swojego urokliwego spokoju i specyficznego klimatu. Z tego też powodu mieszka tutaj wielu sławnych ludzi z całego świata; artystów, poetów i aktorów. Tutaj własnie ma swój dom znany polski podróżnik i dziennikarz Wojciech Cejrowski.

Coyoacán w języku nahuatl oznacza "miejsce kojotów". Historia tego miejsca zaczęła się właściwie w momencie upadku Tenochtitlan. Po zdobyciu miasta 13 sierpnia 1521, rozgrabieniu i całkowitemu zniszczeniu, okolica nie nadawała się zupełnie do zamieszkania. Jak wspominają kroniki ilość rozkładających się ciał powodowała wszechogarniający smród, w którym nie dało się przebywać. Hernán Cortés postanowił zatem poszukać innej siedziby dla rządu Nowej Hiszpanii i wybór padł na pobliskie Coyoacán. Tutaj też wybudował własną posiadłość, która co ciekawe przetrwała do dzisiaj w nienaruszonym stanie. Obecnie część pomieszczeń zajmują biura urzędu dzielnicy.


Casa de Hernán Cortés 
Będąc w Coyoacán można poczuć bezpośrednio na sobie ten niezwykły klimat. Spacerując po okolicy aż trudno uwierzyć że jest to dzielnica Meksyku. Urzekający jest ten ogólny spokój, który zwyczajnie się udziela chyba każdemu. 

Meksykanie kochają słodycze. Nie mogło zatem zabraknąć i tutaj miejscowej tradycyjnej piekarni-cukierni. Aby poczuć dokładnie smak tego miejsca, kierujemy się własnie do pobliskiej LECAROZ położonej tuż przy Placu Hidalgo. 
Ulica Ignacio Allende


Meksykanie kochają słodycze. W lokalnej piekarni - cukierni jest ogromny wybór.Plac Jardin Hidalgo
Plac Jardin Hidalgo
Mercado Artesanal Mexicano - hala targowa z rzemiosłem i wyrobami ludowymi 

Nieves El Kiosco de Coyoacan - prawdopodobnie najlepsze lody w Meksyku

Każdy dom posiada ceramiczną tabliczkę identyfikacyjną.
Kościół San Juan Bautista

Kościół San Juan Bautista położony przy Placu Hidalgo, jest świątynią katolicką w Villa Coyoacán i jednocześnie symbolem piękna barokowej Nowej Hiszpanii. Powstała za sprawą Hernána Cortésa, kiedy to postanowił podarować ogromną połać ziemi sprowadzonemu tutaj Zakonowi Franciszkanów. Mnisi w przeciągu 30 lat (1522-1552) wybudowali stojący do dziś kościół i klasztor otoczony pięknym ogrodem. Całość zabudowań zajmuje powierzchnie ok. 20 000 m2.

Centenario Garden
Jedna z bocznych ulic Coyoacán
Tabliczka herbowa jednego z domów - "Dom Wilków"
W Villa Coyoacan znajduje się dużo ewangelicznych zborów protestanckich.
Dzielnica obfituje w ogromną ilość oryginalnych kawiarni, gdzie na bieżąco pali się ziarna kawy.
Jak jesteśmy w Meksyku nie trudno o fiestę. Tu grupa kobiet różnym wieku przygotowuje się do występu.
Jako ciekawostkę dodam tylko że w dzielnicy Coyoacán znajduje się jeden z największych na świecie stadionów piłkarskich Estadio Azteca (Stadion Azteków). Od 1990 Azteca może pomieścić 114 465 widzów.

Adres dla zainteresowanych: Calz. de Tlalpan 3465, Sta. Úrsula Coapa, Coyoacán, 04650 Ciudad de México, D.F., Meksyk

Oraz strona www: Estadio Azteca


A jeśli ktoś poszukuje więcej informacji o Coyoacán polecam oficjalną stronę www


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...