Ciudad de México i Rocznica Rewolucji Meksykańskiej


Ciudad de México czyli Miasto Meksyk jest obecnie trzecią największą metropolią na świecie. Przyjmuje się szacunkowo, że mieszka tutaj i pracuje na stałe 22 mln ludzi. Dane te mogą być już nieaktualne z racji bardzo intensywnego rozwoju tego ogromnego miasta powstałego w miejscu starożytnego Tenochtitlan...

* * * 

Swoją stolicę Meksykanie najczęściej nazywają "El DF" (El De Efe) ale stosują także skrót „México DF” (Distrito Federal). W oficjalnych tekstach stosuje się nazwę "La Ciudad de México die Rede". Dla odróżnienia, państwo Meksyk jest nazywane przez swoich mieszkańców "La República" lub "La Patria".
Obszar Ciudad de México jest bardzo złożony administracyjnie i funkcjonuje obecnie w trzech różnych strefach. 

Pierwszy obszar to „Zona Metropolitana de la Ciudad de Mexico”, która składa się z 16 dzielnic samego miasta oraz 40 gmin w stanie Meksyk oraz gminę stanu Hidalgo. Powierzchnia tego obszaru wynosi 4986 km²

Kolejny obszar administracyjny to „Zona Metropolitana del Valle de México” i jest to region, w skład którego oprócz Dystryktu Federalnego wchodzi także 58 gmin stanu Meksyk oraz jedna gmina stanu Hidalgo. Powierzchnia strefy wynosi 7815 km².

Największy obszar to „Megalópolis del Centro de México” i jest to rejon miasta wraz z 249 gminami w otoczeniu stolicy. W skład megalopolis wchodzą także gminy ze stanów: Meksyk, Tlaxcala, Puebla, Hidalgo oraz Morelos. Powierzchnia megalopolis sięga 9763 km².
Pozostałość po dawnym mieście Azteków - Tenochtitlan

Paseo de la Reforma
Paseo de la Reforma jest jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych alei Meksyku. Pierwotnie nazywana była Paseo de la Emperatriz o del Emperador a to dlatego że została wykonana z polecenia ówczesnego Imperatora Meksyku Maximiliano I de México. Po przywróceniu rządu republikańskiego, nazwa została zmieniona na Paseo Degollado na cześć naczelnego wodza sił liberalnych Santosa Degollado. Ostatecznie nazwa utrwaliła się jako "de la Reforma" na cześć całego procesu zmian w Meksyku znanego jako Guerra de Reforma (Wojna Reformy).

Szacuje się że długość Paseo de la Reforma ma około 15 km i biegnie z zachodu przez centrum na północ miasta. W samym centrum znajduje się Pomnik Niepodległości, znany bardziej jako "Anioł Niepodległości" - "El Ángel de la Independencia" - obecnie uznawany za symbol miasta.

El Ángel de la Independencia
Park Przyjaźni Meksykańsko - Azerbejdżańskiej przy Paseo de la Reforma
Mała mieszkanka Parku Tamayo
Park Tamayo i piętnastoletnia Quinceanera (więcej o "Q" "tutaj")


Aleja Francisco Madero i widoczna w oddali słynna Torre Latinoamericana
Torre Latinoamericana to wieżowiec w samym centrum Ciudad de México. Jego położenie i wysokość sprawiają że jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Jego wysokość to 182 m. Przy świadomości że miasto jest położone na wysokości 2240 m npm i to na terenie wyjątkowo aktywnym sejsmicznie to nie lada wyczyn. Z tego też względu wieżowiec ten jest swego rodzaju ewenementem gdyż jest pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym takim budynkiem. Oddany został do użytku 1956 r a największy test na wytrzymałość przeszedł w 1985r., kiedy to wytrzymał bez uszkodzeń bardzo silne trzęsienie ziemi. Obecnie uważany jest już za zabytek i nie dokonuje się żadnych modernizacji architektonicznych. Poruszając się po ścisłym centrum miasta jest na pewno świetnym kierunkowskazem.

 Policja w Ciudad de México jest wszechobecna. Rzeczą charakterystyczną są włączone światła na radiowozach, to oznacza że dany patrol jest na swoim terenie i na służbie. Włączenie sygnału to sytuacja alarmowa i włączenie się do akcji policyjnej. W mieście panuje ład i spokój co się przekłada na poczucie bezpieczeństwa, co nie oznacza że nie ma tutaj przestępstw. Są i to na ogół bardzo brutalne. Trzeba zatem mieć oczy dookoła głowy z jednoczesnym zachowaniem zdrowego rozsądku. Jak w większości dużych miast tak i tutaj należy unikać nieznanych i ciemnych uliczek, choć i w samym centrum, choć to rzadkość, może dojść do nieprzyjemnego incydentu.

* * *

Bardzo ważnym miejscem w Ciudad de México jest Zócalo. Wcześniej plac był znany jako Plaza Mayor, a obecnie jest to Plaza de la Constitución. To tutaj według legendy Aztekowie założyli swoje miasto Tenochtitlán. Wędrując z mitycznej krainy Aztlán, położonej gdzieś daleko na północy szukali odpowiedniego miejsca. Miejsce do osiedlenia wskazał nie kto inny jak bóg Huitzilopochtli. Znakiem był orzeł z wężem w szponach, który usiadł na kaktusie położonym na jednym z wysepek jeziora Texcoco. Tenochtitlán bardzo szybko się rozwijał, a jego mieszkańcy zagospodarowywali kolejne wysepki i bagna położone na rozległym jeziorze. W momencie przybycia Hernána Cortésa w 1519 miasto liczyło ok. 100 tys. mieszkańców. Cortés po zdobyciu Tenochtitlán w 1521 nakazał jego zrównanie z ziemią. Centrum nowo wybudowanego miasta zajęli znaczniejsi konkwistadorzy natomiast pokonani Indianie, pełniący służebną rolę zamieszkali na peryferiach. W początkowym okresie budynki nadal były wznoszone na podmokłych terenach, ale ciągłe powodzie wymusiły zasypanie większej części jezior. 

W północnej części Zócalo znajduje się barokowo-klasycystyczna Katedra Miejska. Jest to ogromna, 5-nawowa budowla. Na ruinach pałacu królewskiego Azteków położony jest Pałac Narodowy (Palacio Nacional). Pałac ten będący dawniej siedzibą wicekróla Nowej Hiszpanii, obecnie jest ośrodkiem władzy wykonawczej, a został wzniesiony w XVII w.

Plaza de la Constitución i Katedra Miejska

Na Placu Konstytucji odbywają się najważniejsze święta i uroczystości. I tak 20 listopada Meksykanie obchodzą hucznie Rocznica Rewolucji - Aniversario de la Revolución.

Rewolucja meksykańska wybuchła dokładnie 20 listopada 1910 roku ale jest to ogólna nazwa dla zdarzeń w Meksyku w latach 1910-1917. W rewolucji brali udział przedstawiciele wszystkich klas społecznych (burżuazja, warstwy średnie, robotnicy oraz chłopi) ale jej symbolami stali się chłopscy przywódcy Pancho Villa i Emiliano Zapata. W 1917 przyjęto nową, rozszerzającą prawa rolne i pracownicze, konstytucję. Uznaje się, że jej uchwalenie zakończyło wojnę domową. 
  


Uroczystości będą trwały cały dzień, zatem warto w tym czasie odwiedzić inne ciekaw miejsce w Ciudad de México. Mowa tutaj o Narodowym Muzeum Antropologii - Museo Nacional de Antropología - jedyne takie, w którym umieszczone są eksponaty różnych starożytnych kultur zamieszkujących te tereny odnalezione na terenie Meksyku. Ale o tym już wkrótce...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...