Baku - Brama Orientu

Niewątpliwie Baku jest miastem niezwykłym, które od początków swego istnienia, jest silnie rozwijającym się centrum kulturowym i handlowym. Położone w południowej części Półwyspu Apszerońskiego, nad Zatoką Bakijską Morza Kaspijskiego jest stolicą i największym miastem Azerbejdżanu. Zajmuje powierzchnie 2130 km2 (dla porównania Warszawa: 517 km2) i posiada ok. 2 mln mieszkańców.

Zapraszam zatem na mały spacer...Pierwsza wzmianka o osadzie w tym miejscu jest pochodzi z II w ne. W XII w. Baku staje się stolicą Chanatu Szyrwanu i tym samym staje się ważnym punktem strategicznym i gospodarczym.

Nazwa miasta pochodzi od perskiego "Badkube" oznaczającego "uderzenie wiatru" w związku z częstymi i silnymi wiatrami północno-zachodnimi nawiedzającymi ten obszar. 

Neftçilər prospekti czyli Aleja Nafciarzy, z lewej budynek parlamentu, na wprost hotel Marriott Absheron
Flame Towers - nowoczesny wysokościowiec stylizowany na trzy płomienie - symbol Baku

Alov Qüllələri w wolnym tłumaczeniu Płomienne Wieże to najwyższy budynek w Baku o wysokości 190 m. Mieszczą się w nim biura, hotele i prywatne apartamenty. Szacowany koszt budowy to 350 mln $USD. Na elewacji zamontowane są specjalne listwy led sterowane komputerowo w nocy wyświetlają fantastyczne świetlne iluminacje. Szczególne wrażenie robią wyświetlane płomienie. Flame Towers składają się tak na prawdę z trzech budynków na jednej podstawie. Wieże skierowane są w trzech kierunkach; na południe, wschód i zachód. Z tego co mi wiadomo zostało jeszcze trochę wolnego miejsca do wynajęcia.

Hala widowiskowo-sportowa Crystal Hall
Baku Crystal Hall to imponująca hala widowiskowo - sportowa wybudowna specjalnie na na potrzeby organizowanego w maju 2012 Konkursu Piosenki Eurowizji.

W Baku jest bezpiecznie, odpowiednie służby są wyposażone w nowoczesny sprzęt i są widoczne 
Łada 2107, samochód produkowany w latach 1982-2012. Konstrukcja może już nienajnowsza za to niezawodna. Wielu kierowców wybiera ten model nie tyle z sentymentu co z praktycznego podejścia.
Zrewitalizowany stary dworzec kolejowy, aktualnie to nowoczesny fast food
Jedna z ulic starego centrum
Heydar Aliyev Sarayı - centrum kultury przy Bulwarze Zimowym
Qış Bulvarı czyli Bulwar Zimowy
Mardanov qardaslari - jedna z uroczych uliczek w centrum

Filarmoniya Parkı (Park Filharmonii)
Kolejna piękna fontanna w Filarmoniya Parkı (Park Filharmonii)
W Parku Filharmonii możemy spotkać kolonię osiadłych tutaj papug (na fot. Aleksandretta obrożna)
Aleksandretty obrożne pochodzą z Afryki i Indii. Te duże zielone ptaki są bardzo inteligentne, łatwo się oswajają i chętnie uczą naśladować brzmienie różnych dźwięków. Inwazja tego gatunku spowodowała że obecnie na wolności żyją już w 35 krajach na pięciu kontynentach, zaś w samej Europie ich populacje można spotkać w ponad stu miastach. Papugi na wolności świetnie się adaptują. Są wszystkożerne. Szybko wypierają miejscowe ptaki. W dodatku dobrze znoszą mrozy. Mogą wytrzymać temperatury do -20*C.


Park Sabir Bagi
"Dənizkənarı Milli Park" czyli "Baku Bulwar" znany także jako Park Narodowy to promenada założona w 1909 roku połozona wzdłuż zatoki Bakijskiej. Pierwsze plany budowy opracował w 1900r. Kazimierz Skórewicz, projektując pas zieleni o szerokości 20m, który przyt urzyciu drzew i krzewów miał osłonić miasto od porwistych wiatrów znad morza Kaspijskiego. Z upływem lat Bulwar sie powiększał i obecnie ma już długość prawie 4km. Zgodnie z uchwalonym planem rozwoju miasta przewiduje się rozbudowę Bulwaru do 25 km. 

Jest to miejsce szczególnie lubiane przez mieszkańców szukających relaksu i rozrywki. Są tutaj sympatyczne kawiarnie i restauracje z bardzo dobrą obsługą, centra handlowe wraz z kinem, klub jachtowy, a także specjalnie sprowadzone z Włoch i Niemiec karuzele dla dzieci. Nie brakuje oczywiście świetnie wkomponowanych pięknych fontann oraz oryginalnych rzeźb.


Latem, w ciągu dnia po Bulwarze najlepiej spacerować w cieniu
W Baku życie płynie spokojnym rytmem
Nowe Muzeum Dywanów na Bulwarze
Jedna z najlepszych piekarni-cukierni w Baku Çudo Peçka
Centrum Baku, słynna ulica Nizami
Najbardziej prestiżowa ulica w centrum Baku, nosi nazwę perskiego poety - Nizami. Jego pełne nazwisko brzmi Nizām ad-Dīn Abū Muhammad Ilyās ibn-Yusūf ibn-Zakī ibn-Muˤayyid Nizāmī Ganjavī. Urodzony w Gandży (obecnie na terenie Azerbejdżanu) uważany jest za twórcę literatury perskiej. Na temat jego życia nie ma zbyt wiele informacji, przyjmuje się że żył w latach 1141 - 1209. Nizami jest największym poetą i twórcą eposów romanycznych. Jego dziedzictwo jest bardzo szanowane i szeroko doceniane w Azerbejdżanie, Afganistanie, Iranie i Tadżykistanie.

Jego słynna "Chmase" ("Piątka), to zbiór pięciu poematów: " Makhzan al-asrar" ("Skarbiec tajemnic"), "Chosrou wa Szirin", "Farhad wa Szirin, Lajla wa Madżnun", "Haft pajkar" ("Siedem portretów"), oraz "Iskandarname" ("Księga Aleksandra").

Nizami tworzył także dywany wierszy lirycznych, z których jeden zachował się częściowo do czasów dzisiejszych. Dywany (pers. diwān) to zbiory wierszy jednego lub kilku poetów, uporządkowane według kryteriów gatunkowych. W obrębie danego gatunku utwory ułożone są w porządku alfabetycznym według ostatnich liter rymów. Termin ten funkcjonuje w literaturze Bliskiego i Środkowego Wschodu, w językach urdu, perskim i języku Turków osmańskich.

Plac Fontann - w ciągu dnia z powodu upałów jest tutaj dość pusto
Każda ławka na Placu Fontann wygląda inaczej i zaskakuje swoją oryginalnością
Figura malującej się dziewczyny? Czemu nie... Plac Fontann zaskakuje pod wieloma względami.
Fontanna w parku Malokan Baghy

Komunikacja miejska w Baku działa sprawnie i jest bardzo tania. Autobusy mają wyznaczone trasy i zatrzymują się na konkretnych przystankach. Kierowcy, na wcześniejszą prośbę zatrzymują się jednak w dowolnym miejscu. Płaci się kierowcy przy wysiadaniu. Opłaty są niskie i nikt nie próbuje jazdy na gape. Co ciekawe, gdyby się tak jednak stało, sami pasażerowie wtedy bardzo ostro reagują co sprawia że takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają.

W Baku działa metro wybudowane 1967 i obecnie posiada 23 stacje. Jest to najszybszy środek komunikacji. Planuje się do roku 2017 otwarcie kolejnych 41 stacji, łączących min. dworzec autobusowy oraz lotnisko.

Po mieście jeździ też bardzo duża ilość taksówek. Specjalnie dla turystów sprowadzono 1000 angielskich taksówek w kolorze filoletowym. Są popularnie nazwane przez samych mieszkańców Baku - bakłażanami. Taksówki te posiadają normalne liczniki i nie trzeba się specjalnie targować o cene przejazdu. Większość kierowców zna w stopniu podstawowym język angielski.

Po mieście i okolicach można bez problemu podróżować samemu. Mieszkańcy są bardzo mili i gościnni, jak tylko mogą służą pomocą. Gdyby ktoś jednak chciał poczuć się bezpieczniej lub pewniej, potrzebowałby tłumacza, kierowce i przewodnika w jednym, wtedy najlepiej skorzystać z usług zaufanej i profesjonalnej osoby. Takim uniwersalnym przewodnikiem jest przesympatyczny i pełny energii Ali Azerli. 

Z Alim można się skontaktować planując swój przyjazd i umówić np. odbiór z lotniska. Zainteresowani mogą dzwonić na nr telefonu (99450) 330-71-43, lub wysłać wiadomość e-mail na adres: aliazerli@yahoo.com.

Taxi specjalnie dla turystów czyli miejscowy "bakłażan"

Stacja metra - przystanek Iczeri-Szeher
Nowe apartamentowce wypierają stare budynki z lat komunistycznych

Stacja kolejki funicular, którą dojedziemy na taras widokowy
Za pomocą bezpłatnej kolejki zwanej funicular można dojechać w szybki sposób na wzgórze, tuż przy Flame Tower. Odjazdy są co 15 min. Można także wejść wygodnymi schodami. Ważne jest aby podczas wchodzenia nie robić zdjęć samej kolejki. Jest to pilnie przestrzegane i lepiej nie mieć z tego powodu niepotrzebnych nieprzyjemności.

Na wzgórzu znajduje się cmentarz oraz okazały pomnik Shehidler Khiyabani z płonącym cały czas ogniem. Jest także Aleja Męczenników, ku czci osób poległych podczas tzw. Czarnego Stycznia w 1990r, kiedy radzieckie siły specjalne przeprowadziły niespodziewany atak na miasto oraz ofiary walk w wojnie o Górski Karabach (1988-94).

Będąc już na górze, idąc przez pięknie zaprojektowany park z fontannami możemy dostać się na okazały taras z którego rozciąga się widok na całe Baku. Widok szczególnie robi wrażenie po zmroku.

Nowoczesność i tradycja - Flame Towers i Meczet Şəhidlər Xiyabanı

Z dworca autobusowego w Baku możemy dojechać w najdalszy zakątek Azerbejdżanu. Działa tutaj wiele firm przewozowych, które oferują przejazdy w różne kierunki. Autokary na dalsze trasy są nowoczesne i posiadają klimatyzacje, co jest bardzo istotne w tym klimacie. Są także połączenia realizowane minibusami, które kursują na mniejszych odległościach. Ostatecznie, można stąd także wynająć taksówkę, która nas dowiezie w wybrane miejsce po ustaleniu ceny przejazdu.
Sam budynek dworca jest połączony z centrum handlowym i jeśli już ktoś będzie kiedyś w tym miejscu to aby dojść do kas, trzeba wejść głównym wejściem i kierować się na wprost do momentu aż trafi się do poczekalni (z lewej) i kas (z prawej). Po drodze mija się boksy firm oferujących przejazdy w tak egzotyczne kierunki jak Teheran czy Tebriz w Iranie.

Uwaga: z racji tego że paliwo w Azerbejdżanie jest tanie, wszelka komunikacja autokarowa jest stosunkowo tania w odniesieniu do pokonywanych odległości.Z dworca autobusowego można udać się w dalszą drogę, zarówno do Turcji czy Iranu.
Transport morski ma kluczowe znaczenie dla Baku, jako że miasto jest praktycznie otoczone przez Morze Kaspijskie. Istnieją regularne połączenia przez Morze Kaspijskie do Turkmenbaszy (dawniej Krasnowodska) w Turkmenistanie i do Bandar Anzali i Bandar Nowshar w Iranie.

Port w Baku został założony w 1902 roku i od tego czasu jest największym portem Morza Kaspijskiego. Port składa się głównego terminalu cargo, terminalu kontenerowego, terminalu promowego, terminalu naftowego oraz terminalu pasażerskiego i terminalu floty portu. Aktualnie "Baku International Sea Trade Port" jest w trakcie rozbudowy. Zakończenie prac przewiduje się na rok 2016.

Port morski w Baku
Tym nowoczesnym statkiem możemy podczas krótkiego rejsu po zatoce zobaczyć Baku od strony morza

Gdy zapada zmrok, Baku się zmienia. Metropolia budzi się fatnasytycznymi kolorami. Gdy tylko zachodzi słońce robi się odrobinę chłodniej. W sierpniu temperatura w nocy nie spada poniżej 26 stopni. Mieszkańcy masowo wychodzą do parków lub na szczególnie lubiany nadmorski Bulwar. Robi się wtedy tłoczno. To idelana pora na spacer po upalnym dniu.

Flame Towers z tarasu widokowegoNa terenie Baku działa dużo bardzo dobrych i luksusowych hoteli. Jest też sporo mniejszych o bardziej przystępnych cenach. Praktycznie większość jest zarejestrowana w systemie TripAdvisor.com, gdzie można znaleźć opinie, ceny oraz zarezerwować nocleg.


Jedno z wielu podziemnych przejść. Ciekawostką jest to czerwone urządzenie z panelem dotykowym, dzięki któremu można zapłacić za rachunki domowe, doładować telefon, czy kartę do jazdy metrem.
Bulwar wieczorami tętni życiem. Retauracje i kawiarnie są wtedy pełne klientów.
W upalny wieczór najprzyjemniej jest przy fontannie
W Azerbejdżanie jak i w wielu krajach bliskiego wschodu czymś całkiem normalnym jest bezpośredni fizyczny kontakt między ludźmi. Bardzo często możemy się spotkać z przyjaznym poklepywaniem czy spontanicznym obejmowaniem i całowaniem w policzki podczas powitania. Normalny jest także widok przyjaciół trzymających się za ręce. Mężczyźni, którzy są starymi przyjaciółmi także podczas powitania charakterystycznie "cmokają" się w poliki. Nie jest to absolutnie objaw odmiennej orientacji seksualnej.


Tajemnicze uliczki Icheri Sheher
Hökumət Evi - Budynek parlamentu Republiki Azerbejdżanu

Hökumət Evi czyli budynek parlamentu powstawał w latach 1924 - 1952. Został zaprojektowany przez dwóch architektów Lwa Rudniewa i Władimira Munts'a. Efektowana kolumnada nawiązuje do Pałacu Szyrwanszachów w Mieście Wewnętrznym. Jest to jeden z piękniejszych budynków rządowych na świecie.
Nie da się o tym mieście w kilku słowach napisać ani wszystkiego sfotografować . Baku to miasto tak kolorowe i niezwykłe, że tak na prawdę należałoby zobaczyć je samemu, do czego zresztą najzwyczajniej zachęcam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...