Isla Mujeres - Wyspa Bogini Ix Chel


Bogini Ix Chel - "Pani Tęcza"
Bogini Chac Chel znana w późniejszym okresie jako Ix Chel - "Pani Tęcza" miała w świecie Majów ogromne znaczenie i poważanie. Za pośrednictwem kapłanów przepowiadała kobietom przyszłość lub odpowiadała na pytania dotyczące kobiet i spraw kobiecych. Z całego Jukatanu przybywały pielgrzymki, właśnie w to miejsce aby pokłonić się tej niezwykłej bogini.

* * *


Isla Mujeres czyli Wyspa Kobiet to niewielka tropikalna wyspa położona w bardzo bliskiej odległości od Jukatanu. Od VI do XVI wieku była prowincją majańskiego państwa Ekab. Obecna nazwa powstała dzięki Francisco Hernandez de Cordoba, który dotarł tutaj w 1517 roku płynąc w stronę Nowego Świata. Wyspę podobno zamieszkiwały wyłącznie kobiety, poza tym znalazł ogromną ilość figurek bogini Ix Chel (zwane Ixchebeliax, Ixhunie, Ixhunieta) w związku z tym nazwał ją Wyspą Kobiet. Co cenniejsze przedmioty naturalnie zagrabił. Od momentu najazdu przez konkwistadora wyspa przez 300 lat była niezamieszkała. Z czasem wyspę upatrzyli sobie piraci, którzy traktowali wyspę jako bezpieczne schronienie dla swoich kobiet w czasie, gdy oni żeglowali grabiąc statki.

Swoiste odrodzenie wyspa przeżywa od 1821 roku, kiedy Meksyk odzyskał niepodległość, a na Isla Mujeres założono niewielką wioskę rybacką. Obecnie jest zamieszkana jest przez około 16 tysięcy mieszkańców, a co roku przyciąga coraz większą liczbę turystów i amatorów nurkowania. Na wyspie znajduje się również delfinarium oraz farma żółwi - Tortugranja, a po stronie południowej park wodny Garrafon. Atrakcji zatem nie brakuje.

Port Ultramar na Wyspie Kobiet
Na Wyspę Kobiet można się dostać bardzo szybkim promem z przystani El Embarcadero lub Gran Puerto z Cancun. Na wyspie przybijamy do portu Ultramar, który aktualnie jest w trakcie rozbudowy. Podróż trwa szybko a w trakcie można posłuchać meksykańskich piosenek śpiewanych na żywo.
Na wyspie można wynająć terenową wersję wózka golfowego tzw. "meleksa", którym można w sprawny sposób zwiedzić całą wyspę. Jest to świetne rozwiązanie jeśli nie planujemy spędzić czasu tylko na miejscowej, bajecznej wprost plaży. Drogi są tutaj w świetnym stanie, trzeba jedynie pamiętać że panują tutaj normalne zasady ruchu drogowego.

Pomimo że wyspa jest niewielka, ma także swoje dzikie oblicze, wystarczy zjechać z głównej drogi.
Widok na Cancun z Isla Mujeres

Park wodny Garrafon
Największą atrakcją są piękne rafy koralowe przyciągające co roku miłośników nurkowania i snorkelingu. Od czerwca do września można obserwować także przypływające tutaj rekiny wielorybie. Specjalnie stworzonym do tego miejscem jest park wodny Garrafon.Jeśli ktoś ma ochotę może wejść na tutejszą latarnię morską w Punta Sur, skąd rozciąga się spektakularny widok na Morze Karaibskie i groźnie wyglądające okoliczne klify.
Wyspa Kobiet była miejscem pielgrzymkowym bogini Ix Chel - opiekunki kobiet. Poświęcona jej świątynia znajduje się na południowym krańcu wyspy, będąc jednocześnie latarnię morską. W 1988 huragan Gilbert zniszczył świątynie, pozostawiając zaledwie jej mały fragment.

Świątynia bogini Ix Chel
Cliff of the Dawn - Klif Świtu


Na wyspie znajduje się bardzo ważne miejsce dla Majów - tzw. Klif Świtu. To miejsce, które jako pierwsze zostaje dotknięte świętymi promieniami Słońca każdego poranka. 


Iguany mają szczególne poważanie na wyspie. Do tego stopnia że jest tutaj ich pomnik. Iguana, czyli w tym przypadku legwan zielony (pomimo swej nazwy legwany zielone mają różne barwy) to rodzaj dużej jaszczurki roślinożernej. W Meksyku jest często spotykana jako zwierzę domowe z powodu spokojnego usposobienia. Występuje, patrząc od południa, w Brazylii, Paragwaju, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich a także w USA na południu Florydy, Hawajach i w Teksasie.

To co jest wyjątkowe u legwanów to występujący narząd światłoczuły na szczycie głowy, tak zwane oko ciemieniowe. Nie pełni ono jednak funkcji analogicznej do normalnego oka, nie tworzy ono obrazów. Odczuwa jednak zmiany oświetlenia i potrafi wyczuć ruch.

W Amerykach Środkowej i Południowej legwany zielone w dalszym ciągu służą za źródło mięsa. Nazywane "gallina de palo", "bamboo chicken" czy "chicken of the tree", ponieważ smakują jak kurczak.
Bogini Ix Chel
Wspomniana bogini Ix Chel znana także była pod imieniem Ix Azal Voh oraz Mam. Patronka tkactwa, bogini lecznictwa, bogini płodności, rodziny, urodzaju. Rozdzielała szczęście, decydowała o udanej ciąży i porodzie, o udanym małżeństwie. Mogła powodować choroby. Przedstawiana była często jako bezzębna staruszka, czasem z cechami jaguara. Jako partnerka boga Chaaka niszczyła razem z nim poprzedni świat przy zmianach kalendarza. Miała też pewne powiązania ze światem podziemnym. W niektórych źródłach uważana za małżonkę boga Itzamnaa. Jako patronka kobiet obchodziła swoje święto w dniu 8 Zip. Patronowała miesiącowi Ceh. Na Isla Mujeres nie mogło zabraknąć dla niej miejsca.

Poniższy film prezentuje jak czci się boginię obecnie w dniu jej święta. Świątynia z początku filmu znajduje się w Tulum ( 130km na południe od Cancun) a wyspa to pobliska Cozumel, na której także czczono boginię Ix Chel.


Z Isla Mujeres związani są piraci, którzy działali na okolicznych wodach morza Karaibskiego. Z pewnością odwiedzili tą wyspę tak sławni jak Henry Morgan czy Jean Lafitte. Jedna z miejscowych legend głosi, że tutaj właśnie ukryli zrabowane skarby.

Wyjątkowa historia dotycząca tej wysypy związana jest jednak z piratem Fermin Antonio Mundaca y Marecheaga, który pojawił się w tych stronach w 1858 roku. Sprzedając majańskich niewolników na plantację dorobił się fortuny. Podobno parał się również piractwem, czym szczególnie się szczycił podobnie jak i swoim bogactwem. Osiedlając się na Wyspie Kobiet wybudował bardzo wystawną hacjendę, którą nazwał Vista Alegre, czyli Radosny Widok. Wykonano także specjalny ogród zwany Różą Wiatrów, który miał wskazywać godzinę. Cała posiadłość zajęła 40% powierzchni wyspy.
W 4 lata po osiedleniu się na wyspie pirata Mundaca, na świat przyszła dziewczynka - Martiniana Gomez Pantoja, która z czasem wyrosła na prawdziwą piękność, o bardzo oryginalnej urodzie całkiem innej od miejscowych kobiet. Była smukła, wysoka, o białej skórze i długich brązowych włosach. Nazywaną ją zatem "La Triguena" – Brunetka. Gdy pewnego razu Mundaca ją spotkał, zakochał się w niej od pierwszego spojrzenia. Starszy o 37 lat miał nadzieję, że bogactwo zapewni mu względy młodej piękności. Martiniana jednak odrzuciła jego względy i wybrała sobie męża bliższego jej wiekiem. Mundaca z rozpaczy opuścił wyspę i zamieszkał w Meridzie, gdzie postradał zmysły i dokonał żywota w samotności. Do dziś czeka na niego pusty grobowiec z własnoręcznie wyrzeźbioną przez Mundacę czaszką i skrzyżowanymi piszczelami ku chwale dawnych pirackich lat, a także napisem: "Kim jesteś, byłem. Jestem, kim będziesz”.


Wyjątkowa atrakcja na wyspie - farma żółwi - TortugranjaDzika plaża od strony Morza Karaibskiego

Będąc na wyspie warto spróbować miejscowej kuchni z owoców morza. Istnieje tutaj wiele restauracji i barów w tym także przy samej plaży North Beach. Jeśli ktoś lubi krewetki powinien spróbować miejscowych ceviche, czyli marynowanych w soku z limonki krewetek z cebulą, pomidorem i kolendrą. Najlepiej podobno smakuje ceviche przyrządzane na wyspach takich Isla Mujeres, gdzie krewetki są zawsze świeże i pyszne. 

Będąc w Cancun lub okolicy warto się wybrać choćby na jednodniową wycieczkę na tą niezwykle piękną tropikalną wyspę. Wrażenia na pewno pozostaną niezapomniane. 

1 komentarz:

  1. Slavna Studio holds workplaces in three nations, and most of its work is geared in the direction of|in direction 점보카지노 of} building playing games. In phrases of slots, it helps four types (Mechanical, Video, 2D/3D, AWP), and guarantees to handle the total cycle of growth for each project. Mobilots is a small studio that focuses on slots (video & arcade), but in addition develops video-poker and prompt sports titles. The studio creates these games on demand, but in addition boasts about its effortless API integration constructed into all of their games.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...