Noc w Mieście Kwiatów

Późnym wieczorem docieramy do Xalapy. To niezwykłe miasto leżące na wysokości 1430 metrów odwiedził 10 lutego 1804 roku niemiecki przyrodnik i podróżnik Alexander von Humboldt. Ze względu na obfitość kwiatów rosnących w regionie ochrzcił miasto jako La Ciudad de las Flores czyli "Miasto Kwiatów". 

Dziś trudno dopatrzeć się takiej ilości kwiatów, lecz miasto samo w sobie jest niezwykłe...

Miasto o północy tętni życiem.


Xalapa-Enríquez - bo taka jest pełna nazwa, położone jest we wschodniej części Meksyku, w górach Sierra Madre. Zostało założone już w roku 1313. W 1519 roku Hernán Cortés przybył w to miejsce idąc w kierunku stolicy Azteków - Tenochtitlan.

Obecnie to stolica stanu Veracruz. Miasto leży około 330 km od stolicy kraju miasta Meksyk. W 2005 roku liczyło około 390 tys. mieszkańców.

Nazwa Xalapa pochodzi od słów z języka nahuatl: "xal-li" - piasek oraz "a-pan" -miejsce z wodą. Można to zatem tłumaczyć jako "źródło na piasku". Drugi człon nazwy - Enríquez - dodano na cześć gubernatora Juana de la Luz Enríquez.

Centrum Xalapy
Taksówki, które możemy dzisiaj spotkać w Xalapie są bardzo łatwo rozpoznawalne. Charakterystyczną biel i czerwony pas widać już z daleka. Jeśli ktoś zamierza skorzystać należy pamiętać że taksówkarze nie rozliczają się według wskazań taksometru...

Na ulicach pomimo dużego ruchu jest bezpiecznie.


Ulica Primo Verdad

Catedral de Xalapa
La Catedral metropolitana de Xalapa została wybudowana w latach 1621- 1772. Jest to najstarszy budynek w mieście i jednocześnie to najważniejszy kościół w całym stanie Veracruz, ponieważ jest siedzibą archidiecezji Xalapa. Ciekowstką jest fakt że do budowy tego kościoła sprowadzono kamień z całego stanu Veracruz.

Patio hotelu Posada Del Cafeto
Po nocnym spacerze, zmęczeni drogą oraz ilością wrażeń, postanawiamy zostać na noc i zregenerować siły w Posada Del Cafeto. Hotel o tyle niezwykły, gdyż jest swoistym labiryntem wypełnionym bujną roślinnością. Dodarcie do własnego pokoju to nie lada problem... szczególnie w nocy...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...