Bramy HadesuZamykające Morze Śródziemne Słupy Heraklesa (przez Fenicjan nazywane Słupami Melkarta) oznaczały dla starożytnych koniec znanego świata. To własnie tutaj znajdują się owiane legendami słynne Bramy Hadesu, czyli wejście do podziemnego świata umarłych...

Cueva de San Miguel czyli St. Michael’s Cave to Jaskinia Świętego Michała, bo tak obecnie jest nazywana położona jest na Gibraltarze. Nazwa ta pochodzi od podobnej groty znajdującej się w pobliżu włoskiej Apulii, gdzie miał się ukazać archanioł Michał. Wejście do jaskini znajduje się w szczytowej części Skały Gibraltarskiej na wysokości około 300 m. W jej skład wchodzą dwie mniejsze jaskinie i rozległa sieć tuneli. Głębokość szacuje się na 62 metry.

Jaskinia powstawała przez tysiące lat w wyniku tzw. procesów krasowych (rozpuszczanie skał przez wody powierzchniowe i podziemne) tworząc rozległe podziemne pieczary z jeziorkami i licznymi tunelami.


Bezpośrednio po wejściu do jaskini znajduje się główna komnata mierząca około 16 m długości, 12 m szerokości oraz 24 m wysokości. Z lewej strony komnaty znajduje się wejście do systemu Leonora’s Caves oraz seria skomplikowanych przejść i komnat z ogromną ilością stalagmitów. Największy z nich mierzy około 15 m wysokości i 4,5 m szerokości. Całą jaskinię pokrywa cienka warstwa mokrej, czerwonej gliny.


Jaskinia Świętego Michała zasiedlona była już w czasach prehistorycznych co wykazały badania w XIX wieku. W 1974 roku odkryto w niej neolityczną miskę, a później także naskalny rysunek koziorożca alpejskiego wykonany węglem drzewnym na jednej ze ścian. Jego wiek oszacowano na 15 000 do 20 000 lat. Istnieje teoria iż mogła być zamieszkała przez neandertalczyków nawet 40 000 lat temu.

W znacznie późniejszych czasach, już za panowania Imperium Brytyjskiego, w jaskini urządzano spotkania towarzyskie, koncerty, śluby oraz pojedynki. Pomieszczenia oświetlane były pochodniami trzymanymi przez żołnierzy.
Znany jest historyczny fakt o zaginięciu dwóch brytyjskich oficerów w trakcie eksploracji jaskini w latach 30-tych XIX wieku. Wielokrotnie prowadzono poszukiwania oraz szczegółowe badania jaskini. Mimo podejmowanych prób zaginionych nigdy nie odnaleziono.

Podczas II wojny światowej przeprowadzono wysadzanie skał na potrzeby szpitala wojskowego, co spowodowało odkrycie znacznie głębszego systemu jaskiń z tunelami i podziemnym jeziorem o kryształowo czystej wodzie. Jedna z najbardziej znanych legend Gibraltaru mówi iż jaskinia jest jednym z końców sekretnego tunelu o długości 24 km, który położony jest pod Cieśniną Gibraltarską. Dowodem na to mają być żyjące tutaj małpki gibraltarskie (Magot gibraltarski), nieoficjalnie będące symbolem Gibraltaru.

Aktualnie Jaskinia Świętego Michała jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gibraltaru. W jej wnętrzu urządzono salę koncertową (komora The Cathedral Cave), w której odbywają się przeróżne imprezy kulturalne od koncertów przeróżnych gatunków muzycznych po konkursy piękności. Od 2012, co roku odbywa się tutaj festiwal Gibraltar World Music Festival.

Do jaskini można dojechać samochodem, taksówką, kolejką linową lub pieszo. Bilety umożliwiają wejście do dwóch innych głównych atrakcji na Gibraltarze tj. do Zamku Maurów oraz do sieci tuneli z czasów Wielkiego Oblężenia, kiedy to brytyjska załoga bohatersko odpierała zmasowane ataki Hiszpanii i Francji od 24 czerwca 1779 – 7 lutego 1783.


Dalej się nie zejdzie... przynajmniej oficjalnie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...