Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Będąc w Heraklionie warto odwiedzić istniejące tutaj jedyne w swoim rodzaju Muzeum Archeologiczne na Krecie, które jest największym muzeum gromadzącym eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek tuż za Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Dla osób interesujących się historią starożytną jest to pozycja wręcz obowiązkowa z racji zgromadzonych tutaj eksponatów.

Fragment oryginalnego fresku z Pałacu z Knossos

Muzeum to powstało w 1900 r. na bazie kolekcji lokalnego Towarzystwa Przyjaciół Edukacji, której początek sięgał 1883 r. Obecnie zbiory znajdują się w nowoczesnym, antysejsmicznym budynku, który powstał w latach 1937-1940 według projektu architekta Patroklosa Karantinosa w miejscu, gdzie wcześniej stał wenecki, rzymskokatolicki klasztor pw. św. Franciszka, zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1856 r. Po II wojnie światowej, w roku 1952 muzeum otworzyło swoje zbiory dla publiczności.


Zbiory antycznej broni. Perfekcja i finezja wykonania niektórych mieczy czy sztyletów oszałamia.
Minojska waluta. Zastanawiający jest symbol występujący tutaj symbol trójzęba.


Kształt odnalezionych na Krecie naczyń niejednokrotnie zaskakuje i to nie tylko archeologów. W muzeum można zobaczyć czemu. Wiele przedmiotów jest na tyle dziwnych że do dzisiaj nikt nie odkrył ich funkcji albo sposobu ich wykonania.


W trakcie zwiedzania można tu zobaczyć znajome symbole spotykane także wśród innych kultur, tak jak widoczna tutaj swastyka. Postać obok też jest dosyć wymowna i nasuwa skojarzenia z teoriami głoszonymi przez Ericha von Dänikena. A podobnych artefaktów w tym muzeum jest bardzo dużo. Tak jak słynna terakotowa tablica, która według archeologów jest pierwszą na świecie grą planszową. Zgodnie z innymi hipotezami jest to element zagubionej wiedzy istniejącej na Ziemi nieznanej cywilizacji i przedstawia schemat silnika.

Tajemnicza terakotowa tablica - gra planszowa czy schemat silnika ?
Obiekt 4873

Niestety z racji słabego oświetlenia wielu sal, większość fotografii nie nadaje się do publikacji. Być może to celowy zabieg. Wiele z najcenniejszych eksponatów wykonanych ze złota znajduje się w specjalnych szklanych gablotach w praktycznie ciemnych pomieszczeniach. A są tam wyjątkowo niezwykłe przedmioty. Jest na przykład złoty tzw. Pierścień Minosa przedstawiający trzy nieznane boginie, o bardzo niezwykłym, wręcz fantastycznym wyglądzie, przypominający duże pszczoły. Pierścień w dodatku jest bardzo niewielkich rozmiarów i ogląda się go przez specjalne szkło powiększające aby dostrzec wszystkie detale.

Tak jak wspomniałem, takich fantastycznych przedmiotów jest tutaj bardzo dużo. Do bardziej niezwykłych należą na przykład niewielkie kryształowe wazy, wykonane z niezwykłą precyzją a także zbiorniki przypominające do złudzenia wanny. Jest tu także owiany legendami i hipotezami dysk z Faistos, z nieodczytaną nadal inskrypcją po jego obu stronach.
Wiele z umieszczonych tutaj eksponatów skłania do bardzo niewygodnych pytań. Pytań które pozostają bez odpowiedzi, gdyż nauka już je skatalogowała i przestała się dalej nimi interesować...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...