Cygara z San Andres

Wczesnym rankiem wyruszamy z Santiago w kierunku wspomnianego już wcześniej rezerwatu Nanciyaga. Po drodze mijamy małe miasteczko San Andres Tuxtla ukryte wśród bujnej zieleni położone na skraju wulkanu San Martin. Cały region Los Tuxtlas słynie przede wszystkim z uprawy tytoniu oraz wyrobu bardzo cenionych na świecie cygar. 


Dolina San Andres znana jest z żyznej, wulkanicznej gleby, z klimatem przypominającym nieco słynny rejon Vuelta Abajo na Kubie. Panuja tutaj idealne warunki do uprawy tytoniu. Tutaj też powstają najlepsze meksykańskie cygara.

Generalnie uznaje się, że tytoń meksykański jest mocniejszy niż ten uprawiany na wyspach karaibskich. Nieco trudniejsze warunki klimatyczne niż na Kubie (gorący klimat, brak obfitych opadów i specyficzna gleba) wyraźnie znajdują odbicie w smaku. Z pewnością jest on bardziej skoncentrowany.


Zatrzymujemy się przy małej fabryce "Santa Clara", która nie przerwanie od 1830 roku produkuje cygara wg. ściśle przestrzeganej technologii i oczywiście od początku do końca ręcznie, co też mogliśmy sami zobaczyć.Zapotrzebowanie rynku na cygara w ciągu ostatnich lat znacznie spadło. Odbija się to oczywiście na zatrudnieniu. Aktualnie dzienną normę dobry zawijacz cygar - torcedore wyrabia w ciągu 6 godzin. Potem aby utrzymać rodzinę jest zmuszony pracować dorywczo np. na budowie.


Odwiedziny w działającej fabryce cygar to dla każdego "cigar aficionado" (wielbiciel cygar) prawdziwe przeżycie. Wrażenia wzrokowe mieszają się tutaj z wrażeniami zapachowymi. Ilość aromatów jest wprost oszałamiająca.


Co należy wiedzieć o cygarach ? Otóż cygaro to ułożone rurkowato, spreparowane, sklejone i zwinięte liście tytoniu używane do palenia. Dzisiejsze określenie "cygaro" (ang. cigar – cygaro) prawdopodobnie pochodzi z języka Majów od słowa "sik'ar", określającego właśnie palenie tytoniu.

Jeśli chodzi o budowę to wyróżniamy stopę cygara - jest to koniec, który podpalamy oraz głowę cygara - koniec, który trzymamy w ustach. 
Liście służące do zwijania nie są przypadkowe i odpowiednio dobierane do funkcji, które mają pełnić podczas palenia. I tak - liść owijający wkładkę (filler – zasadnicza część cygara, stanowiąca o smaku i mocy cygara) to owijacz (inaczej zwany binder). Zewnętrzny liść cygara, który nadaje mu odpowiedni wygląd i świadczy o jakości cygara to "wrapper" czyli pokrywa. Jest jeszcze kapturek - fragment liścia naklejany na głowę cygara, zabezpieczający liść okrywowy przed rozwijaniem się. Często nakleja się podwójny lub nawet potrójny. Prawidłowo nałożony świadczy o jakości cygara i wpływa na jego walory wizualne.

Na każdym cygarze występuje tak zwany "pierścień". Jest to banderola, która znajduje się na cygarze, często ozdobna. Pozwala to na identyfikację marki cygara i poprawia jego walory wizualne. Kiedyś w dobrym smaku było zrywanie pierścienia przed zapaleniem cygara. Ale czasy się zmieniają jak i sposoby palenia, których jest bardzo dużo i zależy tylko od indywidualnych upodobań każdego "cigar aficionado".


Każdy liść cygara zostaje dokładnie sprawdzony i posegregowany
Powszechnie uważa się, że załoga Krzysztofa Kolumba odkryła cygara podczas eksplorowania Kuby. Jej mieszkańcy palili bardzo uproszczoną ich formę podczas swoich religijnych ceremonii. Cygara były zawinięte w kukurydzę i wypełnione liśćmi tytoniu. Załoga Kolumba szybko przejęła zwyczaj palenia i przywiozła próbki tzw. "złotego liścia" do Hiszpanii. 

Z początku uważano palenie za rytuał pogański, który karany był więzieniem. Taki los spotkał jednego z członków załogi Kolumba. Jednak po kilku latach, palenie było szeroko akceptowane. Po wielu latach Hiszpania zbudowała cały przemysł cygarowy, którego centrum była Sewilla – uważana obecnie za miejsce narodzin współczesnych cygar.
 
Cygara produkowane są w niezliczonych formach i rozmiarach. Powstała równie niezliczona ilość określeń na poszczególne kombinacje kształtów i rozmiarów. Wbrew pozorom, kształt i rozmiar mają duży wpływ na walory smakowe cygara. Im dłuższe cygaro tym dłużej można się nim delektować (nawet do 3 godzin palenia). Wybitnej jakości cygara powinny zmienić swój charakter smakowy przynajmniej trzy razy w ciągu palenia. Cygara u których to zjawisko nie występuje nazywa się "nudnymi". Za to większy wpływ na walory smakowe ma średnica cygara a niż jego długość.
Przed zakupem można dokładnie wszystko sprawdzić

Najlepszy i najszybszy torcedore w firmie
Z niesamowitą szybkością robił najdroższy rodzaj cygarTo właśnie tutaj produkuje się cygaro "Santa Clara Magnum" - najdłuższe dostępne w komercyjnej sprzedaży cygaro świata (48 cm), co zostało potwierdzone wpisem do księgi rekordów Guinnessa. Każde cygaro ze względu na swój rozmiar jest pakowane w specjalną drewnianą rynienkę.
Tutaj następuje pakowanie cygar
Warto wspomnieć że do przechowywania cygar w odpowiednich warunkach (głównie chodzi o wilgotność cygar) służą "humidory". Przeważnie są wyłożone drewnem cedrowym z uwagi na jego naturalną wilgotność. Często w takich skrzyneczkach montuje się nawilżacze w celu zachowania odpowiedniej wilgotności. Cygaro nie może wyschnąć, wtedy całkowicie traci swoje walory smakowe.


Zapakowane cygara czekają już tylko na wysyłkę
Palenie cygar to prawdziwy rytułał. Tu nie chodzi o szybkość a o przyjemność. Nikogo nie namawiam, ale cygara nie mają nic wspólnego z tytoniopodobnym produktem jakim są tak popularne w europie papierosy.

Po małej przerwie czas w drogę. Warunki stają się coraz gorsze i na drodze powoli zaczynają płynąć rzeki. To jednak jeszcze nie powód aby tak szybko zrezygnować. Ruszamy zatem w stronę słynnego rezerwatu zastanawiając się po drodze czy nie będzie za moment potrzebny ponton...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...