Auroville - Miasto Świtu
Auroville to miasto, które powstało ze snu. Snu o miejscu duchowego rozwoju i ludzkiej jedności, gdzie mężczyźni i kobiety ze wszystkich krajów będą żyli w pokoju i harmonii, ponad wszelkimi wyznaniami, doktrynami politycznymi i narodowymi...
Centrum dla odwiedzających - część komercyjna ze sklepami a także muzeum Auroville

Auroville jest miastem położonym dziesięć kilometrów na północ Pondicherry w Tamil Nadu w Indiach. Powstało w 1968 roku z inicjatywy Mirry Alfassy, Francuzki współpracującej z filozofem i mistrzem jogi Sri Aurobindo.

Miasto powstawało na totalnym pustkowiu z wyjałowioną ziemią. Wbrew naturze, pierwsi mieszkańcy podjęli ciężką próbę przezwyciężenia wszystkich trudności tak aby ziścić sen o doskonałym mieście. Użyźniano ziemię, kopano studnie oraz rowy melioracyjne. Sadzono wiele odmian roślin i drzew. Natura najwyraźniej dała się ostatecznie przekonać i obecnie w Auroville rośnie ponad 2 mln drzew, Jest to strefa zieleni nazywana Zielonym Pasem, który wciąż się rozrasta. Docelowo ma okrążyć całe miasto.

Auroville zaprojektował Roger Anger, francuski architekt, na podstawie szkicu, który wykonała Mirra Alfassa. Kształt miasta przypomina galatykę, zachowując podział na cztery odrębne strefy: mieszkalną, industrialną, międzynarodową i kulturalną. Geograficznym centrum Auroville, a zarazem jego duszą jest Matrimandir (Sanktuarium Matki), wzniesiony w Parku Jedności. Projekt wstępnie zakładał, że miasto zajmie obszar 20 km2 i zamieszka w nim do 50 tys. mieszkańców.

Centrum dla odwiedzających - część edukacyjna


W Auroville powstały drogi, domy, szkoły i przychodnie. Jest elektryczność (największa bateria solarna na świecie) i kanalizacja. Założono farmy aby zaopatrzyć miasto w żywność. Wybudowano tutaj "słoneczną kuchnię" - specjalny budynek, w którym mieszkańcy mają możliwość wspólnego spożywania posiłków. Aktualnie miasto zajmuje powierzchnię ok. 8 km2, którą zamieszkuje ponad 2100 osób z 45 krajów.


Plan zagospodarowanej części Autoville

Auroville każdy może odwiedzić. Miasto nie jest ani otoczone wysokim murem ani specjalnie chronione. W specjalnym centrum dla gości można zapoznać się z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi miasta, zasadami, na jakich funkcjonuje, oraz obejrzeć film dokumentalny o jego powstawaniu. Jest także specjalna strefa komercyjna, gdzie w sklepach można kupić ręcznie wykonane ubrania czy ozdoby wykonane przez mieszkańców miasta. Zyski ze sprzedaży idą do wspólnej kasy na potrzeby wspólnoty.


Mirra Alfassa i Sri Aurobindo Ghosh

Niezwykłą historię Mirry Alfassy i Sri Aurobindo najlepiej zgłębić samemu. Ich spotkanie zaowocowało ciągiem zdarzeń, które na zawsze pozostały w pamięci wielu ludzi. Kiedy w 1954 r. Mirra, zwana już Matką, napisała tekst zatytułowany "Sen" gdzie postulowała o stworzenie gdzieś na Ziemi specjalnej enklawy. Miejsca,, w którym wszyscy ludzie dobrej woli mieliby warunki do uważnego wsłuchiwania się w potrzeby duszy. Naczelnymi zasadami stałyby się braterstwo i harmonia, a wszelkie instynkty walki wykorzystywano by wyłącznie w celu zwalczania przyczyn cierpienia i niedoli. Matka wiedziała, że jej sen szybko się nie ziści. Sama podkreśliła, że Ziemia nie jest jeszcze na to gotowa...

Matrimandir - Świątynia Matki


Matrimandir - najważniejszy budynek Auroville

Matrimandir czyli Sanktuarium Matki jest wyjątkowym centrum medytacji. Jest jednocześnie najważniejszym budynkiem w Auroville, będącym jego duchowym sercem. Budowla została zaprojektowana przez Rogera Angera, a w jej konstrukcji zakodowano ukryty przekaz. W Sanktuarium znajduje się specjalny pokój, pogrążony w półmroku, w którym na środku umieszczono kryształową kulę o 70 cm średnicy. Jest ona oświetlona promieniami słonecznymi wpadającymi przez specjalnie skonstruowany otwór w dachu. Co ciekawe, struga światła dociera także w pochmurne dni oraz w nocy. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki wykorzystaniu heliostatu kontrolowanego przez system komputerowy. 

Złota kula ma 36 m średnicy, wsparta jest 4 kolumnami, każda o wysokości 8,5 m i wadze 830 kg. Z zewnątrz budynek pokryto ponad 1400 ogromnymi złotymi dyskami. Budowę zaczęto w 1978r. natomiast zakończono dopiero w 2008 r.

Do wnętrza Matrimandiru można wejść pod warunkiem uzyskania pozwolenia, na które trzeba czekać ok. trzech dni.A tak wygląda niezamieszkała jeszcze część Auroville

Specjalny informator dostępny w centrum dla gości ostrzega, że każdy, kto decyduje się tu osiedlić, musi brać pod uwagę że prędzej czy później dotkną go problemy, z którymi nigdy wcześniej nie miał styczności. Ustalona procedura określa możliwość włączenia kogoś z zewnątrz do wspólnoty ... a także konkretna ilość gotówki. Pobyt w Mieście Świtu nie ma nic wspólnego z oazą wiecznego szczęścia i spokoju. Jest raczej miejscem, które umożliwia poznanie siebie i dalsze odkrywanie własnych możliwości.

Zbudowane pod auspicjami UNESCO Auroville jest finansowane między innymi przez rząd Indii i pozarządowe organizacje z całego świata. Mieszkańcy jednak muszą sami zapracować na swoje utrzymanie, nierzadko opuszczając miasto aby pracować poza granicami Indii. Trwają także prace nad pierwszą publiczną częścią mieszkalną. Z upływem czasu zmienia się charakter i filozofia tego miejsca.

Dla zainteresowanych strona www Auroville.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...