Tonle Sap - wodny światW niewielkiej odległości od Siem Rep, z dala od turystycznego zgiełku znajduje się jezioro Tonle Sap. Niezwykłe miejsce, gdzie ludzie aby przeżyć przystosowali się do specyficznych warunków natury budując domy i osiedlając się na wodzie. Ten wodny świat był i jest nadal jednym z najbogatszych ekosystemów na świecie...
Jezioro Tonle Sap jest położone w zachodniej części Niziny Kambodżańskiej i jest największym zbiornikiem wodnym na Półwyspie Indochińskim. To niezwykłe jezioro to jest bardzo zmienne pod względem stanu wody w zależności od pory roku. W porze suchej jego powierzchnia wynosi ok. 2,5 tys. km2 zaś w porze deszczowej ok. 15 tys. km². Głębokość wynosi od 0,2 m do 14 m. Jezioro w sposób naturalny połączane jest przez rzekę Tonle Sam z Mekongiem - najważniejszej rzeki w Azji, która swe źródła ma w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej w Chinach.Szczególna niezwykłość Tonle Sap polega na okresowej wymianie wody, docierającej do jeziora aż z Mekongu. Ma to miejsce co roku wkrótce po po rozpoczęciu się pory deszczowej, kiedy to rzeka Tonle Sab zmienia kierunek swego biegu i zaczyna płynąć wstecz, jednocześnie wtłaczając piętrzące się wody z Mekongu. W taki też sposób jezioro jest naturalnie użyźniane. Cofająca się rzeka Tonle Sab nanosi do jeziora żyzne osady aluwialne. Przy okazji wpływają do Tonle Sap duże ilości ryb co powoduje że jest jednym z najbardziej zasobnych w ryby słodkowodne akwenów na świecie. Roczne połowy wynoszą 170–210 tys. ton.


Miejscowe pływające lasy są domem dla licznie tu żyjących ptaków i gadów. Naliczono tutaj także ponad 200 gatunków roślin.
Tonle Sap jest domem dla co najmniej 149 gatunków ryb, w tym jedenastu gatunków zagrożonych na całym świecie. Jednym z najbardziej legendarnych gatunków jest gigantyczny sum Mekong, jedna z największych ryb słodkowodnych na świecie. Ryba osiąga długość do 3 metrów i waży do 230 kg.

Lasy namorzynowe stanowią są idealnym miejscem dla ptaków, które tworzą tutaj duże kolonie. Na północno - zachodnim krańcu jeziora znajduje się specjalna biosfera "Prek Toal Bird Sanctuary Biosphere Reserve", gdzie można w bezpieczny sposób obserwować bardzo różnorodne i unikalne gatunki ptaków.

W jeziorze żyją także różne gatunki gadów w tym przede wszystkim dziko żyjące krokodyle syjamskie oraz duża liczba węży słodkowodnych. Dzikie krokodyle objęte są szczególną ochroną i stworzony został specjalny "Program Ochrony Krokodyli Kambodżańskich". Kłusownictwo jest szczególnym problemem dla odtworzenia gatunku. Wartość dzikich krokodyli syjamskich osiąga setki dolarów na czarnym rynku, gdzie nielegalnie są one przenoszone do hodowli krokodyli i hybrydyzowane z innymi, większymi gatunkami.
Według danych z 1998 r. na terenie jeziora Tonle Sap było 396 gospodarstw hodowlanych, w których naliczono ponad 20 tysięcy krokodyli. Krokodyle te w większości są wywożone do Tajlandii, Wietnamu i Chin.


W Kambodży buddyzm jako dominująca religia, ma silny wpływ na wiele aspektów życia, w tym także na rybołówstwo. Ze względu na moralne konsekwencje, wielu rybaków ogranicza swoje połowy do kwoty niezbędnej do wyżywienia swoich rodzin. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej zmniejszyć poczucie winy, nie zabijają ryb; zamiast tego czekają, aż umrze w sposób naturalny po wyjęciu z wody. Po mimo tego po sezonie połowowym udają się do miejscowych świątyń w celu oczyszczenia.
Tonle Sap jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc, jakie widziałem. Cała tutejsza społeczność żyje na jeziorze. Pływające domy wybudowane są na beczkach albo fragmentach łodzi. Są także domy wybudowane na palach. Niektóre z domów są bardzo proste i sprawiają wrażenie prowizorycznych i biednych. Niektóre zaskakują wielkością i kolorami. Tak też mieszkający tu ludzie żyją, pracują, chowają dzieci, które chodzą do pływających szkół. Pływają tutaj także domy gościnne, restauracje i typowe zajazdy z dużymi tarasami, gdzie można zjeść coś dobrego z miejscowej kuchni i przy okazji podziwiać okolice.

Pływająca szkoła z boiskiem i miejscowy kościół.

Pływający sklep - jeden z wielu na jeziorze.
Miejscowy urząd i posterunek policji.
Jedno z gospodarstw hodujących krokodyle. W Kambodży jest to tak popularne jak w Europie hodowla drobiu.
Duże hodowlane krokodyle syjamskie są bardzo często hybrydami.
Na jeziorze Tonle Sap jest także pływający kościół katolicki.

Jedna z jadłodajni w miejscowym "pływającym zajeździe".
Tajemniczy las a w tle jeden z "pływających zajazdów"

Tonle Sap jest miejscem, gdzie w niezwykły sposób czuje się pulsującą energię życia na Ziemi...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...