Mae Nam Khong - rzeka życia


Kambodża to nie tylko wspaniałe i tajemnicze ruiny starożytnych cywilizacji. To także egzotyczna i piękna przyroda, którą można doświadczać na każdym kroku. Jak wszędzie na ziemi, tak i tutaj istnienie życia warunkuje istnienie wody. Wody w Kambodży jest pod dostatkiem a to za sprawą bardzo ważnej rzeki dla całych Indochin. Znana pod popularną nazwą Mekong to Mae Nam Khong czyli "Matka Wody", woda płynąca z serca Tybetu.Mekong to dosłownie rzeka życia. Mając swoje źródła w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej, przepływa przez Chiny, Laos, Kambodżę oraz Wietnam. Uchodzi do Morza Południowochińskiego szeroką deltą o powierzchni 58,5 tys. km². Główne dopływy to rzeki: Mun, Nam Ou, Kong i Tonle Sap. Większe miasta leżące nad rzeką to: Wientian (stolica Laosu), Savannakhet (trzecie co do wielkości miasto w Laosie), Phnom Penh (stolica Kambodży) i Luang Prabang (dawna stolica Laosu).

Średni przepływ wody przy ujściu wynosi ok. 12-15 tys. m³/s, ale może wzrosnąć do blisko 30 tys. m³/s w sierpniu. To sprawia że wahania poziomu wód w dolnym odcinku mogą wynosić nawet 12 m. Z tak ogromną ilością wody Mekong niesie także bardzo cenny muł (tak jak niegdyś Nil w Egipcie), wzbogacający glebę. Pozwala to rolnikom na tych terenach uzyskiwać rocznie aż trzy zbiory ryżu, stanowiącego tu podstawę wyżywienia. Dlatego właśnie dolina Mekongu na Równinie Kambodżańskiej pokryta jest plantacjami ryżu. 

Dolny bieg rzeki od dawna jest najważniejszym szlakiem komunikacyjnym w Indochinach. Statki morskie dopływają aż do Phnom Penh, stolicy Kambodży.W Mekongu można się doliczyć około 1200 gatunków ryb. W wodach rzeki żyje także pewien zagrożony gatunek z rodziny sumowatych - Pangaz (Pangasianodon gigas) osiągający prawie trzy metry. Spotkać tutaj także można delfiny krótkogłowe - irrawaddy, zagrożone wymarciem. Obecnie populacje szacuje się bardzo orientacyjnie na 100 osobników. 

Aby zobaczyć irrawaddy w ich naturalnym środowisku, trzeba wypłynąć wczesnym rankiem na sam środek rzeki. Następnie na wyłączonym silniku, będąc uzbrojonym jedynie w duże pokłady cierpliwości... czekać. Delfiny to ssaki bardzo ciekawskie i przy dużym szczęściu można je spotkać. Pływają bardzo szybko, wynurzając się jedynie na chwilę. 
Irrawaddy czyli delfiny krótkogłowe (Orcaella brevirostris) to gatunek ssaków z rodziny delfinowatych osiągających długość do 2 m. Delfiny te mają wypukłe czoło, krótki dziób i 12-19 zębów po obu stronach obu szczęk.Żyją w małych stadach liczących zwykle kilka, czasami kilkanaście osobników. Odżywiają się rybami, głowonogami i skorupiakami.
Delfiny irrawaddy występują w przybrzeżnych wodach Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. W poszukiwaniu pokarmu są w stanie wpływać w górę rzek nawet do 1000 km od ujścia.

W "Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów" gatunek ten został zaliczony do kategorii EN czyli "zagrożony wyginięciem". Subpopulacja z rzeki Mekong posiada kategorie CR - czyli "krytycznie zagrożony wyginięciem".

Organizacja zajmująca się ochroną przyrody WWF (World Wide Fund for Nature), stworzyła specjalny program, dzięki któremu można adoptować delfina z Mekongu i tym samym pomóc w ratowaniu tego ginącego ssaka: LINK.Życie nad tak ważną dla ludzi rzeką jaką jest Mekong toczy się od wschodu do zachodu słońca. Koniec dnia zaś staje się swego rodzaju widowiskiem, grą światła, która na długo pozostaje w pamięci...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...