Cenote Ik Kil

W odległości zaledwie 3 km od strefy archeologicznej Chichén Itzá znajduje się cenota Ik Kil, która jest w pełni udostępniona dla turystów. Można zatem swobodnie popływać w orzeźwiająco chłodnej wodzie, podziwiając to niezwykłe miejsce z całkowicie innej perspektywy.Cenota Ik Kil ma budowę otwartą o średnicy około 60 m. Lustro wody znajduje się ok. 26 m poniżej powierzchni gruntu, natomiast jej głębokość to 40 m. Woda przefiltrowana przez wapienne podłoże jest niezwykle czysta i orzeźwiająco chłodna, z dużą ilością zadomowionych tutaj ryb.

Cenota otoczona bujną roślinnością tropikalną, stała się także domem dla wielu egzotycznych ptaków takich jak dzikie tukany, papugi oraz drozdy.


Cenota z racji swojego położenia i popularności jest oblegana przez turystów, posiada w związku z tym bardzo dobrze zorganizowane zaplecze w postaci dużego kompleksu restauracji, sklepów oraz domków do wynajęcia. Jest tu także duży parking strzeżony.

Specjalnie dla osób chcących popływać są przygotowane przebieralnie z szafkami oraz prysznice. 
Zejście do wody zostało wykute w skale razem z kamiennymi schodami.  

Cenota w czasach Majów, pełniła bardzo ważną rolę religijną. Z jej dna wyłowiono bardzo dużo cennych przedmiotów wykonanych ze złota i jadeitu a także wiele szczątków ludzi złożonych tutaj w ofierze bogom.
  

Kolejny przykład miejscowej tradycji czczenia zmarłych. Jako wotum ofiarne jest nawet woda ognista z Polski.
Pamiątkowa tablica z 2010 r.


W Cenocie Ik Kil odbywały się międzynarodowe konkursy Red Bull Cliff Diving World Series w skokach do wody organizowane przez Red Bull. Poniżej dwa filmy prezentujące to wydarzenie:Cenota jest otwarta dla publiczności przez cały rok w godzinach od 8:00 do 18:00. Odległość do Meridy to 123 km natomiast do Cancun to 200 km.

*  *  *

Strona internetowa z wieloma przydatnymi informacjami - Cenota Ik Kil


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...