Świątynia Narodzin AmonaW starożytności miejsce to zwane było Ipet-resejet co w tłumaczeniu oznacza "Harem Południowy". Według innego tłumaczenia jest to "miejsce liczby, wyliczenia i poznania (wszystkiego tego co jest). Była to niegdyś południowa część starożytnych Teb. Obecnie miasto znane jako Luksor czyli Miasto Pałaców, nazwę otrzymało od arabskich najeźdźców w VII wieku, którzy widząc istniejące tu świątynie sądzili że są to pałace królewskie. Jedną z takich świątyń jest Świątynia Narodzin Amona potocznie zwana Luksorską...


Świątynia Narodzin Amona jest jedną z dwóch najważniejszych świątyń w Egipcie. Drugą jest świątynia, a w zasadzie zespół świątynny w Karnak. Obydwa święte miejsca połączone są ze sobą Aleją Sfinksów o długości ok. 3 km.

Budowę świątyni rozpoczął faraon Amenhotep III. Jego następcy kontynuowali dzieło rozbudowując świątynię. Budowę zakończono dopiero za czasów Ramzesa II.
Świątynia Luksorska została zbudowana z piaskowca sprowadzana z Gebel el-Silsila leżącego w południowo-zachodniej części Egiptu.
Pierwotnie przed wejściem do świątyni stały dwa 25m obeliski. Jeden z nich obecnie można podziwiać na Placu Zgody w Paryżu. Do Francji trafił w roku 1833, kiedy to został wywieziony z Egiptu a 3 lata później ustawiony na wspomnianym placu.

Niegdyś stało tu także 6 posągów Ramzesa, królowej Nefertari i ich córki Maritamon w pozycji siedzącej. Niestety do naszych czasów przetrwały tylko dwa z nich (trzeci jest w trakcie renowacji). Pylony zdobione są reliefami o tematyce batalistycznej, sławiącej zwycięstwo Ramzesa nad Hetytami w bitwie pod Kadesz.


Meczet Abu al-Haggag
Za pylonami znajduje się dziedziniec Ramzesa II otoczony podwójną kolumnadą. Bezpośrednio za pylonami, po prawej stronie znajduje się kaplica Hatszepsut, po lewej, na ruinach świątyni, zbudowano meczet Abu al-Haggag. Wybudowano go w czasach, kiedy cała świątynia była zasypana pustynnym piaskiem. Wykorzystano zatem starożytne mury jako fundamenty.

W meczecie Abu al-Haggag spoczywa patron Luksoru - Yusuf Abu al-Haggaga. Według miejscowych legend, każdy kto próbował rozebrać meczet spotkało straszne nieszczęście.

Hieroglif oznaczający Syriusza

Syriusz jako podwójna gwiazda, widoczna gołym okiem na nocnym niebie była w starożytnym Egipcie bardzo istotna i ważna. Do tego stopnia że zaczęła być czczona jako bóstwo. Egipcjanie opierali swój kalendarz astronomiczny według wschodów Syriusza, gdy zbiegał się z wylewem Nilu (początek roku kalendarzowego), co zdarza się raz na 1460 lat. To właśnie na tej podstawie egiptolodzy opracowali w XX wieku datowanie sotisowe (z greki Sotis = Syriusz), które pozwoliło na odtworzenie przybliżonej chronologii starożytnego Egiptu. Większość egipskich świątyń było zorientowanych tak, aby światło gwiazdy było widoczne z ołtarza. 

Z Syriuszem do dziś wiąże się wiele tajemnic i kontrowersji. Jest on wpisany w mitologię wielu zaginionych już obecnie cywilizacji, gdzie uważano go za siedzibę "Wielkich Nauczycieli" ludzkości. Według szkół mistycznych, uważa się że Syriusz jest "słońcem za Słońcem" i właśnie dlatego jest prawdziwym źródłem mocy naszego Słońca. Jeżeli ciepło pochodzące od najbliższej nam gwiazdy utrzymuje przy życiu świat fizyczny, to uważa się, że Syriusz podtrzymuje właśnie w taki sposób świat duchowy. Jest to duchowe “prawdziwe światło” świecące na Wschodzie, podczas gdy Słońce oświetlające świat fizyczny jest uznawane za wielką iluzję...

Syriusz jest jedną z najbliższych gwiazd (dokładnie 7, nie licząc Słońca) i znajduje się w odległości 8,58 lat świetlnych od Ziemi.Najświętsze miejsce w świątyni... 

Posągi były wykonywane z niesłychaną wprost precyzją o czym może świadczyć detal stóp jednego z faraonów. Zaskakuje niezwykle dokładne oddanie najdrobniejszych szczegółów fizjonomii ludzkiego ciała. Szczególnie szokujące są twarze z idealnie zachowaną symetrią. Wyklucza to stosowanie prymitywnych narzędzi do obróbki kamienia. Jak zatem zostały wykonane? Na to pytanie nauka jak na razie nie zna odpowiedzi. 


Luksor z racji swego położenia jest jednym z najpopularniejszych, z turystycznego punktu widzenia, miast w Egipcie. Jest szczególnie idealny na bazę wypadową po okolicy. W niedużej odległości znajduje się tu Dolina Królów - tebańska nekropolia władców Egiptu oraz Świątynia Hatszepsut - pięknie odrestaurowana przez polską misję archeologiczną Świątynia Milionów Lat w Deir el-Bahari. Obydwa miejsca co roku przyciągają ogromną ilość ludzi. Luksor jest także idealnym miejscem na rejs po Nilu. Skąd właśnie wypływają statki płynące do Edfu, Kom Ombo i Assuanu. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...