Ogród FridyJesteśmy w Coyoacan w miejscu szczególnym. Widoczny na fotografii "Niebieski Dom" czyli "Casa Azul" był domem rodzinnym Fridy Kahlo. To miejsce, w którym dorastała i gdzie powróciła w ostatnich latach swojego życia. Dom został zbudowany w 1907 roku przez ojca Fridy, Guillermo Kahlo i mieszkała tam cała jej rodzina. Gościł tam też Lew Trocki, kiedy przyjechał do Meksyku w 1937 roku. Przez ostatnie 14 lat życia Fridy mieszkała tu razem z Diego Rivierą. Dla wielu osób zafascynowanych twórczością malarki ten dom i to co się w nim znajduje jest niczym relikwia. Ale tym razem będzie nie o nim a o ogrodzie...


* * * 

Casa Azul funkcjonuje obecnie jako oficjalne muzeum Fridy Khalo. Dom został zamieniony w museum w 1958 roku, rok po śmierci Diego Rivery i w 4 lata po śmierci Fridy. W domu udekorowanym w typowo meksykańskim stylu można zobaczyć niektóre z obrazów Fridy, osobiste fotografie, jej słynne gorsety, kolekcje tradycjonalnych ubrań meksykańskich, jej artykuły malarskie, bibliotekę a także kuchnię i sypialnię.

W Casa Azul, pomimo tego że to muzeum Fridy, nie można zobaczyć zbyt wielu jej obrazów. Większość z nich znajduje się w Muzeum Dolores Olmedo Patiño w Xochimilco oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Parku Chapultepec.

Tragiczna historia jej życia wypełniła jej sztukę i dom, który przepełniony jest aurą smutku i cierpienia. Dlatego też przekornie nie zrobiłem w nim zdjęć. Chciałem za to zatrzymać w pamięci ogród, po którym na pewno spędzała wolny czas, czy choćby patrząc na niego z okna. 

Ciekawostką jest na pewno fakt iż Frida i Diego byli zafascynowaniu kulturą starożytną i właśnie w tym ogrodzie można znaleźć artefakty, które normalnie można by było oglądać jedynie w muzeum i to za grubą szybą pancerną.Widok z okna, który Frida oglądała leżąc ze swojego łóżkaCasa Azul nie jest zbyt wielki i można go spokojnie zwiedzić podczas jednej wizyty. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, jednak trzeba mieć na uwadze że wszystkie muzea w Meksyku są darmowe w niedziele dla Meksykanów i wtedy można tu spotkać ogromne tłumy.

Jeśli ktoś nie zna Fridy Kahlo (właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón), polecam film, który całkiem trafnie przedstawia koleje jej życia:


Oficjalna strona muzeum: www.museofridakahlo.org.mx


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...