W drodze do AlappuzhyKottayam już za nami i pędzimy w kierunku Alappuzhy znanej także jako Alleppey. Wraz z podążaniem w kierunku zachodniego wybrzeża Indii, zmieniają się także widoki. Pojawiają się pierwsze kanały, z których tak słynie Kerala. Przy drodze widać także plakaty z charakterystycznym znakiem sierpa i młota. To przez działającą tutaj prężnie partię komunistyczną. Indie nie przestają zadziwiać ani jednego dnia...


Tematy polityczne w Indiach lepiej nie poruszać. Trudno tutaj ogarnąć jak to działa i ile jest różnych frakcji nie będąc specjalistą. W Kerali działa kilka partii komunistycznych w tym jedna w sposób nielegalny. Największa i powszechnie tutaj popierana to Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska). Jest szczególnie popularna wśród najbiedniejszej warstwy społeczeństwa mieszkającej na tych terenach. To właśnie plakaty tej partii można zobaczyć na każdym kroku.

Tak jak wspomniałem działa także partia wyjęta z pod prawa, uznawana za organizację terrorystyczną. W swoich publikacjach partia podaje jako cel swojej działalności obalenie systemu kapitalistycznego oraz budowę socjalizmu i komunizmu drogą rewolucyjną. Jej ideologia to mieszanka marksizmu, leninizmu i maoizmu. Komunistyczna Partia Indii (Maoistowska), bo taka jest jej nazwa, uważana jest za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i rząd Indii nie ustaje w jej zwalczaniu likwidując sukcesywnie partyzantkę...


Im bliżej do Alappuzhy tym więcej rozlewisk, kanałów i wilgoci. W pobliżu miasta położonego tuż przy Morzu Arabskim, znajdują się piękne plaże i laguny. Swego czasu panujący tutaj wicekról Imperium brytyjskiego, niejaki George Curzon opisał te tereny jako Wenecję Wschodu.

Nazwa Alapuzzha pochodzi od położenia geograficznego i fizycznych cech tego miejsca. Oznacza "ziemię, między morzem a siecią rzek wpływających do niego". Ma także szczególnie ciekawą historię. Czasach starożytnych kwitł tutaj handel z Grekami i Rzymianami.

Oblegany sklep z alkoholem
Kerala to stan w Indiach, zamieszkany w większości przez chrześcijan. W związku z tym w jadłospisie znajduje się mięso i dostępny jest także alkohol. Oficjalnie można go kupić w niewielkich sklepach i to w określonych godzinach w ciągu dnia. Gdy taki sklep się otwiera zauważalny jest specyficzny ruch i tłum mężczyzn. Na ogół pojawia się wtedy także policja.
Jeden z kanałów z pływającymi tutaj charakterystycznymi barkamiDo Alappuzhy jeszcze tylko 11 km, potem przesiadka na prom, potem barkę i ruszamy w rejs jeziorem Vembanad, w stronę tutejszego wodnego labiryntu... 


* * *

Kerala jest stanem, w którym najczęściej używanym językiem jest malajalam, potem kolejno hindi, tamilski i angielski. Ten ostatni w Indiach jest powszechnie znany w całym kraju, pozostaje zatem uniwersalnym sposobem komunikacji nie tylko dla turystów ale także dla samych mieszkańców tego wielokulturowego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...