Meczet Bibi Heybat

Za nami już platformy i cicha dzika plaża. Zbliżamy się powoli do Baku. Tuż przy drodze jest jeszcze jedna atrakcja, którą na pewno warto zobaczyć z bliska. Jest to Meczet i to w dodatku wyjątkowy, jeśli nie jedyny taki w swoim rodzaju. Powstał niczym Feniks z popiołów...Mowa tu o Meczecie Bibi Heybat, który położony jest na krańcach zatoki o tej samej nazwie tuż przy drodze wylotowej z Baku na południe. Jego malownicze położenie pozwala go podziwiać na tle wzgórza Batamdar z wieżą telewizyjną czy chociażby na tle Morza Kaspijskiego lub starych pół naftowych.

Meczet Bibi Heybat, w tle wzgórze Batamdar
Plac przed Meczetem z widokiem na Morze Kaspijskie
Meczet został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku przez Shirvanshaha Abu al-Fath Farruhzadom na cześć siódmej siostry Imama Alego – Okumy Khanim, która prowadziła żywot świętej kobiety. Pomagała biednym, wspierała nieszczęśliwych, dzieliła się swoim bogactwem. Po śmierci Okumy, nad brzegiem morza położono małą kryptę z wygrawerowanym jej imieniem. Nazwa Bibi znaczy ciotka, natomiast Heybat - oddana służeniu.

Miejsce to z czasem nabrało wyjątkowego znaczenia i z różnych stron świata przybywali pielgrzymi do jak to uznano - świętego miejsca. Pisał o tym Aleksander Dumas, który odwiedził to miejsce w latach 50-tych XIX wieku. W jednej ze swych książek z podróży po Kaukazie napisał: "Meczet jest miejscem kultu niepłodnych kobiet, które przychodzą tutaj na piechotę, aby modlić się z powodzeniem o zdolność do rodzenia ..."

Krypta Okumy Khanim
Niestety podczas historycznej zawieruchy dziejowej na bezpośrednie polecenie Józefa Stalina w roku 1936, meczet został całkowicie zburzony. Po odzyskaniu niepodległości państwowej przez Azerbejdżan w roku 1994 prezydent Hajdar Alijew wydał rozporządzenie w sprawie odbudowy Meczetu Bibi Heybat. 12 lipca 1998 rozpoczęto pierwsze prace rekonstrukcyjne. Budowę zakończono 12 lipca 2008, kiedy to uroczyste otwarcie Meczetu poprowadził prezydent Ilham Alijew.


Stary cmentarz w okolicy Meczetu
Nowy budynek nawiązuje kształtem do oryginalnej budowli, został jednak rozbudowany o kilka dodatkowych pięter wykorzystywanych np. w sezonie zimowym lub na specjalne uroczystości.

Meczet nie stracił na znaczeniu i nadal jest jednym z ważniejszych miejsc dla ducha Azerbejdżanu oraz wyznawców IslamuBędąc w Baku warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć go samemu. Tym bardziej że ludzie tutaj są życzliwi i chętnie pomagają w dyskretnym zwiedzaniu tego miejsca.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...