Laguna de Terminos


Jesteśmy w małej wiosce rybackiej Isla Aguada. Jest ona położona na styku Zatoki Meksykańskiej i Laguny de Terminos w stanie Campeche. Niegdyś ta mała wysepka nazywała się Isla Valor i była niezamieszkała. Potem służyła jako schronienie dla żeglarzy podczas trudnej pogody. Laguna natomiast była doskonałą kryjówką dla piratów kryjących się przed okrętami hiszpańskiej marynarki wojennej. 
Po napaści na transport z Jukatanu w 1762 roku ówczesny gubernator Saenz Bernardo Montero, zorganizował zbrojną grupę, z którą odzyskał zrabowane towary. Później Don Bernardo nakazał zbudowanie tutaj małego fortu dla ochrony wybrzeża. Jego załoga stała się pierwszymi stałymi mieszkańcami wyspy.Wioska jest niewielka. Zamieszkuje ją ok. 4600 mieszkańców. Dość zamknięta i odizolowana społeczność zaczęła się ostatnimi czasy otwierać na turystykę. Rybacy utrzymujący się do tej pory z połowu ryb chętnie oferują wycieczki po Lagunie de Terminos oraz Zatoce Meksykańskiej w poszukiwaniu żyjących na wolności delfinów. Jest ich na tyle dużo że nie ma dnia aby ich nie spotkać. Jest to główną atrakcją i celem naszego przybycia do Isla Aguada. Liczymy że uda się nam zobaczyć te niezwykłe ssaki na wolności w ich naturalnym środowisku.

Przystań, z której wypłyniemy w poszukiwaniu delfinów


Prywatna przystań rybacka zaanektowana przez pelikany
Pelikany to znak rozpoznawczy Laguny. To jedne z największych ptaków latających. Są doskonałymi lotnikami (zarówno w locie czynnym, jak i szybowcowym). potrafią osiągnąć wysokość 3000 m i pokonać odległość 150 km. Bardzo dobrze pływają. Ich pożywienie stanowią zwierzęta morskie, najczęściej ryby. Często polują zespołowo.

 


Laguna ma powierzchnię 112 km² (około 80 km długa i 28 km szeroka) i średnią głębokość około 4 m. Ze względu na bogactwo fauny i flory teren laguny oraz część terenów przyległych znajdują się od 1994 roku pod częściową ochroną. Wody laguny wypełnione są wodą mieszaną - słodką i słoną. Powoduje to, iż jezioro obfituje w olbrzymią ilość wodolubnych gatunków roślin tropikalnych. Na dużym obszarze rosną między innymi wiecznie zielone lasy namorzynowe tworząc "Wyspy Ptaków". Wypatrzeć można tutaj fregaty, pelikany, kormorany i mewy.

Badania populacyjne pozwoliły na zidentyfikowanie 1468 gatunków zwierząt na terenie objętym ochroną. W tym stwierdzono istnienie 30 gatunków uznanych za endemiczne dla Meksyku oraz 89 gatunków za zagrożone wyginięciem.

Wypływamy na środek Laguny
W pewnym momencie pojawiają się pierwsze delfiny
Zaciekawione podpływają bardzo blisko. Poruszają się tak szybko że trudno złapać je w kadr

Spotykamy jeszcze wracających z połowu rybaków i powoli kierujemy się w stronę Wysp Ptaków
Wiecznie zielone lasy namorzynowe
Lasy namorzynowe, określane są czasem jako lasy pływowe. Drzewa te rosną u wybrzeży morskich oraz w ujściach rzek w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej. Są one w stanie poradzić sobie z wysokim stopniem zasolenia wody obecnej w tym środowisku. Lasy zachowały się w stanie nienaruszonym i są domem dla wielu gatunków ptaków a także gadów, skorupiaków i ryb. 

Kormorany i fregata z charakterystycznym czerwonym wolem

 
Dzień dobiega końca i zachodzące słonce maluje fantastyczny spektakl świetlny


Kolejny piękny dzień już za nami, a przed nami jeszcze 160 km do San Francisco de Campeche...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...