Postscriptum

Postscriptum czyli kilka cennych informacjiWybierając się do Tunezji poza sezonem czyli w miesiącach październik - kwiecień, trzeba zabrać ciepłe ubranie na wieczór i chłodniejsze dni. Dobrze jest też spakować nieprzemakalną kurtkę oraz wytrzymalsze buty (najlepiej z membraną goretexową). Można w tym okresie natknąć się na ulewy, oberwania chmury lub mżawkę. 

Latem temperatury bywają bardzo wysokie (35-47*C), trzeba więc zabrać lekkie, luźne i przewiewne ubrania, najlepiej w jasnych kolorach. Kobiety powinny pamiętać o ubieraniu się w niewyzywający sposób. Zarówno ze względu na bezpieczeństwo ale także z uwagi na szacunek dla miejscowej kultury.

Obowiązkowo należy zabrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz nakrycie głowy. Niezbędny jest też krem do opalania z filtrem (nie mniej niż 40). Dobrze jest zabrać ze sobą małą apteczkę z podstawowymi lekarstwami i opatrunkami. W przypadku problemów żołądkowych najlepiej na miejscu zapytać się o specjalne pigułki (w każdym kraju mają inną nazwę) i problem przechodzi praktycznie od ręki.O czym należy pamiętać


Niewiedza turystów i nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem, dlatego warto wiedzieć jakich przedmiotów wykonanych ze zwierząt i roślin należy się wystrzegać i nie próbować przywieźć ich ze sobą do kraju z podróży zagranicznej.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy handel ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte Konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego handlu żywymi okazami oraz ich wyrobami pochodnymi. Nie wolno przewozić bez zezwoleń okazów uwzględnionych na liście CITES ponieważ grozi to konfiskatą okazów, grzywną, a także karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Więcej informacji na stronie www.wwf.pl

Dobrze jest o tym wiedzieć i pamiętać aby nie popsuć sobie wrażeń oraz wspomnień z wyjazdu do jakiegoś egzotycznego kraju. Zwiedzając kraje arabskie można się natknąć prawie na każdym suku, bądź lokalnym targu na różnego rodzaju psychoaktywne substancje lub inne "atrakcje" lub "okazje". Są to np. różnego rodzaju grzybki, bądź konopie indyjskie czyli marihuana powszechnie uprawiana na polach (szczególnie w płn. Maroku), ale są też okazje w postaci antyków, wyrobów ze skóry dzikich zwierząt, maski, talizmany a także... broń. Turyści bardzo często są namawiani do kupna co może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Sprzedawcy mają układ z policją i jest to zwyczajny sposób na dodatkowy zarobek. 

Gdziekolwiek jesteśmy, niezależnie od sytuacji - podstawowa zasada: zachowujemy zdrowy rozsądek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...